Ministr Havlíček: MPO v rámci festivalu Open House Praha zpřístupní Petschkův palác

06.08.2021 9:20

Již tento víkend, 7. a 8. srpna 2021 od 10:00 do 18:00 hodin, se díky festivalu Open House Praha otevře 80 architektonicky zajímavých a běžně nepřístupných budov a prostor.

Ministr Havlíček: MPO v rámci festivalu Open House Praha zpřístupní Petschkův palác
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Havlíček, místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu

K akci se tradičně připojuje i Ministerstvo průmyslu a obchodu, které letos otevře brány prvorepublikového Petschkova paláce v ulici Politických vězňů.

Anketa

Kolik dle vás existuje pohlaví?

98%
hlasovalo: 18865 lidí

„Petschkův palác, postavený mezi léty 1922-1927, byl ve své době jednou z nejmodernějších budov v Praze. Nacházely se v něm mimo jiné podzemní trezory s možností umělého zatopení, klimatizace, telefonní ústředna, vlastní zásobárna pitné vody, páternoster i potrubní pošta. Zapomenout nemůžeme ani na krásné interiéry, které se z velké části podařilo zachovat v nezměněné podobě,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který osobně návštěvníky uvítá.

Za druhé světové války v paláci sídlilo velení Gestapa pro Čechy a ve sklepních prostorách se dochovaly cely a vyšetřovny, v nichž byli vyslýcháni a mučeni čeští odbojáři.

Po válce v budově sídlilo Ministerstvo zahraničního obchodu, a to až do rozpadu Československa v roce 1992.V roce 1989 byl palác prohlášen národní kulturní památkou, Ministerstvo průmyslu a obchodu v něm sídlí od roku 1993. Petschkův palác lze navštívit bez jakékoliv registrace, vstup je volný.

„Návštěvníci si budou moci mimo jiné prohlédnout maketu budovy, reprezentační prostory s dobovým nábytkem a zařízením, konferenční místnosti i rozsáhlý bankovní trezor,“ říká náměstkyně pro zahraniční obchod a EU Martina Tauberová, jejíž sekce v paláci sídlí. Přístupná bude i Pieta, prostory zachycující temnou historii budovy v období okupace s vyšetřovnami a celami.

Historie Petschkova paláce je podrobněji popsána ZDE. Podrobnosti a seznam všech zpřístupněných objektů v rámci festivalu Open House Praha 2021 jsou ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Semelová (KSČM): Útok na povinnou školní docházku

6:03 Semelová (KSČM): Útok na povinnou školní docházku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návrhu Josefa Středuly na zkrácení povinné školní d…