Ministr Vlček: Revitalizace brownfieldů je efektivní způsob, jak dát novou funkci nevyužitým místům

11.04.2025 7:17 | Monitoring

Opuštěné budovy a zanedbané areály se v českých městech a obcích stále častěji mění v místa, která ožívají podnikáním, komunitním životem i kulturou. Díky dotačním programům Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) získávají brownfieldy novou tvář a přispívají k rozvoji regionů. Obce jako Budišovice, Mořkov, Valeč nebo Raškovice už ukazují, jak lze proměnit chátrající objekty v restaurace, coworkingová centra či společenské sály.

Ministr Vlček: Revitalizace brownfieldů je efektivní způsob, jak dát novou funkci nevyužitým místům
Foto: Redakce
Popisek: starosta Pacova Lukáš Vlček, BEZPP

„Revitalizace brownfieldů je efektivní způsob, jak dát novou funkci místům, která dlouhodobě zůstávala nevyužitá. Dáváme obcím nástroj, díky kterému mohou z chátrajících budov vytvořit prostory pro podnikání, komunitní život i nové služby. Vidíme, že když se podaří spojit místní energii s podporou státu, vznikají projekty, které mají skutečný dopad na kvalitu života v regionech,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček. 

Coworkingy, prostory pro malé firmy i kulturní sály: Kde už brownfieldy ožily?

„Mnoho starostů řeší stejný problém – chybějící prostory pro setkávání lidí, podnikání nebo vzdělávání. Obnova brownfieldů to může změnit. Právě podpůrné programy MPO umožňují obcím využít finanční prostředky na kombinované typy projektů, kdy je nadpoloviční většina z plochy objektu určena právě na podnikatelský rozvoj a zbylá část může být věnována například rozvoji komunit, konání kulturních akcí nebo dokonce na zajištění bydlení pro místní obyvatele,” vysvětluje vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Petr Očko a dodává: „Například v Moravskoslezském kraji se tento model už osvědčil a může být počtem svých revitalizovaných objektů inspirací i pro další regiony.“

Jeden z úspěšných projektů najdeme v Raškovicích, kde se bývalý brownfield změnil na restauraci s víceúčelovým sálem. Kromě toho zde nově sídlí i obecní knihovna. „Díky dotaci jsme získali důstojný prostor pro konání kulturních a společenských akcí, který v obci dlouhých 15 let chyběl,“ říká starosta Jiří Blahuta. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Podpora zbrojení Ukrajiny je pro vládu Petra Fialy prioritou

9:15 Vích (SPD): Podpora zbrojení Ukrajiny je pro vládu Petra Fialy prioritou

V neděli zahájil návštěvu České republiky Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Setkal se s prez…