Ministryně Maláčová: Jen třetina lidí s příznaky nebo po rizikovém kontaktu jde na testy

11.02.2021 13:21 | Zprávy
autor: PV

Projev na 83. schůzi Poslanecké sněmovny 11. února 2021 k návrhu zákona o mimořádném příspěvku zaměstnanci při nařízené karanténě

Ministryně Maláčová: Jen třetina lidí s příznaky nebo po rizikovém kontaktu jde na testy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci,

dovolte mi, abych krátce představila vládní návrh zákona o mimořádném příspěvku zaměstnanci při nařízené karanténě. Říkáme tomu zkráceně izolačka. Cílem tohoto návrhu je motivovat lidi k testování, nahlašování kontaktů a vstupů do karantény nebo izolace, což by mělo zamezit dalšímu šíření infekce mezi lidmi.

Jen jedna třetina lidí s příznaky nebo po rizikovém kontaktu jde na testy. To považujeme opravdu za velmi nízké číslo, které komplikuje boj s pandemií. Lidé také v případě onemocnění covid 19 nahlašují méně kontaktů než odpovídá skutečnosti. V průměru lidé při trasování nahlašují pouze jednu osobu, se kterou byli v epidemiologicky významném kontaktu. Například za listopad až leden se průměrný počet nahlášených kontaktů při trasování pohyboval v rozmezí 0,7 až 1,3 kontaktů. V průzkumech přitom lidé uvádějí 5 - 6 kontaktů za týden, a to bez roušky a na více než 15 minut. Jak je to možné? To vysvětlení je nabíledni. Obava z testování nebo také obava z toho, že pošlete do karantény své nejbližší, své přátele a kolegy, a tím pádem je připravíte o výraznou část příjmů.

My se právě domníváme - je to vládní návrh zákona - že propad příjmu je jedna z příčin nízké motivace. Myslím si, že se tomu nelze divit. V případě karantény či izolace dostanou lidé 60 % redukované hrubé mzdy. Například člověk s minimální mzdou přijde za deset dní v karanténě o více než 2,5 tis. korun, u člověka s příjmem 20 tis. hrubého dochází k poklesu příjmu o více než 3 tis. korun atd. atd. Konkrétní částky můžu pak vyjmenovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Andrej Babiš byl položen dotaz

Co uděláte z Prokopem?

To, že nepřiznal hned 3 byty přeci nemůže být náhoda, a jestli zapomněl, jak tvrdí, tak to je podle mě výmluva dítěte, která z něj ale rozhodně nedělá dobrého politika. Co mi přijde také dost divné, že si prý na byt bral hypotéku, ale ANO daroval milion. Dají se v ANO koupit funkce a místa na kandid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kaprálová (PRO): Nikým nevolení ředitelé technologických gigantů

12:04 Kaprálová (PRO): Nikým nevolení ředitelé technologických gigantů

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k účasti ředitelů amerických společností provozujícíc…