Němcová (ODS): Zasekne se ustavující schůze sněmovny?

26.10.2021 9:45 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k možným obstrukcím během ustavující schůze Poslanecké sněmovny

Němcová (ODS): Zasekne se ustavující schůze sněmovny?
Foto: FB poslankyně Němcové
Popisek: Miroslava Němcová podporuje běloruské demonstranty proti Alexandru Lukašenkovi

V Otázkách V. Moravce naznačil expředseda sněmovny R. Vondráček možné komplikace - obstrukce během ustavující schůze, nebude-li sněmovní většina ochotna zvolit do vedení T. Okamuru. R. Vondráček i SPD argumentují silou hlasů, které SPD získala a dožadují se poměrného zastoupení stran ve vedení sněmovny. V minulosti však vždy záleželo na politických dohodách. Byli zklamaní, byli vítězové. Blokování ustavující schůze sněmovny je však silná káva.

Několik příkladů:

1) Volby 2010:
KSČM získala 11,27%, 26 křesel.
Měla jsem nominaci na funkci předsedkyně sněmovny a souhlasila jsem s ní za podmínky, že komunisté ve vedení sněmovny nebudou. A nebyli. Máme přece zákon o zločinnosti a protiprávnosti komunistického režimu.
Ustavující schůze trvala 3 dny, od 22.-24. června. Následující den podala demisi úřednická vláda Jana Fischera. 13. července byla jmenována vláda Petra Nečase.

Anketa

Vydrží Fialova vláda až do řádných sněmovních voleb?

hlasovalo: 16140 lidí

2) Volby 2013:
ODS získala 7,72 %, 16 křesel, ve vedení sněmovny nebyla. KDU-ČSL s nižším ziskem hlasů (6,78%, 14 křesel) místopředsedu sněmovny měla. Předsedou sněmovny byl zvolen Jan Hamáček, komunista Filip se vrátil do vedení.
Ustavující schůze trvala tři dny, od 25. - 27. listopadu. Úřednickou vládu Jiřího Rusnoka, která nezískala důvěru sněmovny, držel Miloš Zeman u moci od 10. července 2013 do 29. ledna 2014., necelých sedm měsíců. Až poté jmenoval prezident předsedou vlády vítěze voleb B. Sobotku.

3) Volby 2017:
ODS byla druhou nejsilnější stranou ve sněmovně. Získala 11,32%, 25 křesel. KSČM skončila až na pátém místě. Získala 7,76%, 15 křesel. Komunista V. Filip byl zvolen místopředsedou v prvním kole, z vůle předsedy sněmovny R. Vondráčka se dokonce stal prvním místopředsedou. Ke zvolení Petra Fialy došlo až po několika kolech, bylo to nedůstojné divadlo v režii ANO, ČSSD, komunistů a SPD.
Ustavující schůze trvala pět dní, od 20.-24. listopadu. 29. listopadu podala vláda B. Sobotky demisi, 13.prosince jmenoval Miloš Zeman první vládu A. Babiše. Tato menšinová vláda nezískala důvěru a vládla z vůle prezidenta půl roku v demisi.

Za dva týdny začne ustavující schůze nové sněmovny. Komunisté už tam nejsou, expředseda sněmovny Radek Vondráček se bije za Tomia Okamuru. Dosud popírané spojenectví ANO a SPD je potvrzeno.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolář (TOP 09): U nás žijící bojeschopné Ukrajince musíme „motivovat“ k návratu do vlasti

16:05 Kolář (TOP 09): U nás žijící bojeschopné Ukrajince musíme „motivovat“ k návratu do vlasti

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k politice návratů u nás žijících Ukrajinců v branném…