Niedermayer (TOP 09): Mohli být i čtyři. A proč nejsou?

05.07.2019 18:18 | Zprávy
autor: PV

Komentář na facebookovém profilu k systému fungování Evropského parlamentu

Niedermayer (TOP 09): Mohli být i čtyři. A proč nejsou?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

V Evropském parlamentu zasedá 751 poslanců, a aby takovéto "monstrum" bylo sto fungovat, je ovládáno řadou formálních a neformálních pravidel. Hlavní je respekt k poměrnému zastoupení dle d´Hondtovy metody, která dává možnost menším skupinkám poslanců (delegacím zemí) získat v parlamentu vliv.

Systém funguje obvykle tak, že uvnitř politické skupiny (zahrnuje poslance z různých zemí s podobným programem) jednotlivé skupiny poslanců ze stejné země (pokud vytvoří jednu delegaci) získají, dle své početní síly, pro své členy "právo" na parlamentní funkce. Ty zahrnují posty ve vedení politické skupiny, ve vedení parlamentu, ve výborech a komisích. A mezi tyto skupiny jsou opět rozděleny na základě d´Hodtovy metody. Hlavní politické skupiny pak ve většině případů volbu ostatních podporují (neexistuje-li silný důvod proti).

A je tedy na rozhodnutí každé delegace, jak toto své "právo využije". Menší delegace se tedy může třeba ucházet o post ve vedení skupiny nebo parlamentu, ale pak nezíská místo ve vedení výboru, a nebo "obětuje" výbory, a může získat post ve vedení parlamentu (najde-li kandidáta, který nemá "škraloup", a hlasy získal a samozřejmě, pokud skupina tento post obsazuje).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zajíčková (ODS): Vláda chce ze školství udělat skanzen

9:03 Zajíčková (ODS): Vláda chce ze školství udělat skanzen

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zákazu mobilních telefonů ve školách.