Niedermayer (TOP 09): Mohli být i čtyři. A proč nejsou?

05.07.2019 18:18 | Zprávy
autor: PV

Komentář na facebookovém profilu k systému fungování Evropského parlamentu

Niedermayer (TOP 09): Mohli být i čtyři. A proč nejsou?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

V Evropském parlamentu zasedá 751 poslanců, a aby takovéto "monstrum" bylo sto fungovat, je ovládáno řadou formálních a neformálních pravidel. Hlavní je respekt k poměrnému zastoupení dle d´Hondtovy metody, která dává možnost menším skupinkám poslanců (delegacím zemí) získat v parlamentu vliv.

Systém funguje obvykle tak, že uvnitř politické skupiny (zahrnuje poslance z různých zemí s podobným programem) jednotlivé skupiny poslanců ze stejné země (pokud vytvoří jednu delegaci) získají, dle své početní síly, pro své členy "právo" na parlamentní funkce. Ty zahrnují posty ve vedení politické skupiny, ve vedení parlamentu, ve výborech a komisích. A mezi tyto skupiny jsou opět rozděleny na základě d´Hodtovy metody. Hlavní politické skupiny pak ve většině případů volbu ostatních podporují (neexistuje-li silný důvod proti).

A je tedy na rozhodnutí každé delegace, jak toto své "právo využije". Menší delegace se tedy může třeba ucházet o post ve vedení skupiny nebo parlamentu, ale pak nezíská místo ve vedení výboru, a nebo "obětuje" výbory, a může získat post ve vedení parlamentu (najde-li kandidáta, který nemá "škraloup", a hlasy získal a samozřejmě, pokud skupina tento post obsazuje).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): O svobodu Motoristům nikdy nešlo

13:12 Fiala (ODS): O svobodu Motoristům nikdy nešlo

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návštěvě dvou ministrů ze strany Motoristů na folkl…