Niedermayer (TOP 09): Mohli být i čtyři. A proč nejsou?

05.07.2019 18:18

Komentář na facebookovém profilu k systému fungování Evropského parlamentu

Niedermayer (TOP 09): Mohli být i čtyři. A proč nejsou?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

V Evropském parlamentu zasedá 751 poslanců, a aby takovéto "monstrum" bylo sto fungovat, je ovládáno řadou formálních a neformálních pravidel. Hlavní je respekt k poměrnému zastoupení dle d´Hondtovy metody, která dává možnost menším skupinkám poslanců (delegacím zemí) získat v parlamentu vliv.

Systém funguje obvykle tak, že uvnitř politické skupiny (zahrnuje poslance z různých zemí s podobným programem) jednotlivé skupiny poslanců ze stejné země (pokud vytvoří jednu delegaci) získají, dle své početní síly, pro své členy "právo" na parlamentní funkce. Ty zahrnují posty ve vedení politické skupiny, ve vedení parlamentu, ve výborech a komisích. A mezi tyto skupiny jsou opět rozděleny na základě d´Hodtovy metody. Hlavní politické skupiny pak ve většině případů volbu ostatních podporují (neexistuje-li silný důvod proti).

A je tedy na rozhodnutí každé delegace, jak toto své "právo využije". Menší delegace se tedy může třeba ucházet o post ve vedení skupiny nebo parlamentu, ale pak nezíská místo ve vedení výboru, a nebo "obětuje" výbory, a může získat post ve vedení parlamentu (najde-li kandidáta, který nemá "škraloup", a hlasy získal a samozřejmě, pokud skupina tento post obsazuje).

V naší delegaci EPP (zahrnuje Lidovce, Stan a TOPku, dle abecedy jsme již v minulém období rozhodli, že naší prioritou jsou výbory, které jsou nejblíže viditelné práci parlamentu, legislativě. Díky tomu jsme pro Pavla Svobodu získali pozici šéfa Výboru pro právní záležitosti (JURI), a nyní, i když je naše váha nižší, usilujeme o posty ve výborech také.

A to přesto, že by se nám zřejmě povedlo navýšit počet "českých místopředsedů", neb o ty je nevelký zájem (v EPP bylo jen o jednoho zájemce víc než postů, které EPP obsazuje). Stejně tak by možná uspěla ODS v rámci své skupiny, neboť její kandidát získal podporu jen tak tak.

Proto se tedy novinářům titulek moc nepovedl. Nešlo ani tak o "český úspěch" jako o rozhodnutí českých poslanců z ANO a Pirátů dát přednost tomuto postu na úkor jiných možností. Na to, jak se projeví dvojnásobný otisk naší země ve vedení parlamentu si ale stojí zato počkat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Richter (ANO): Nejhorší masová střelba je i po pěti měsících stále ve stadiu vyšetřování

21:03 Richter (ANO): Nejhorší masová střelba je i po pěti měsících stále ve stadiu vyšetřování

Projev na 103. schůzi Poslanecké sněmovny 21. května 2024 - Návrh na zřízení vyšetřovací komise Posl…