Niedermayer (TOP 09): Nejhorší, co můžeme udělat, je tvářit se, že "my nejsme Charlie...

16. 1. 2015 11:56

Luděk Niedermayer na Facebooku

Niedermayer (TOP 09): Nejhorší, co můžeme udělat, je tvářit se, že "my nejsme Charlie...
Foto: TOP 09
Popisek: Luděk Niedermayer
reklama

Proč "Je suis Charlie"? Protože nejhorší, co tváří v tvář pařížské tragédii můžeme udělat, je tvářit se, že "my nejsme Charlie...

Karikatury, které zveřejňuje Charlie Hebdo se mi nelíbí. A nekritizuji media, která je nechtějí přetiskovat. Přesto se cítím být součástí skupiny Chariiů. A to vůbec ne kvůli tomu, že jich jsou v parlamentu stovky. Ve hře je totiž jedna zcela zásadní věc - svoboda tisku.

Jakkoliv se mi tento její projev nelíbí, jistě do ní spadá. Pokud bychom se snažili svobodu tisku "doladit" tak, abych Charlie Hebdo nesměl své karikatury tisknout, dříve či později se dobereme k něčemu, co se začne podobat společnosti, kterou známe z minulosti. A v ní bych nerad žil.

Chápu, že karikatury mnoho lidí pobuřují. Mne ale mnohem více pobouřil nápad pana Okamury, s venčením prasat u mešit. Pokud se někdo snaží vzbudit nenávist k části společnosti, nemyslím, že to je humor francouzských karikatur... A jestli je něco hodné postavení mimo zákon, jsou to spíše tyto výroky.

Hned poté, co jsem první černé letáky "Je suis Charlie" uviděl, a uvědomil si trochu rozporný pocit, vzpomněl jsem si na Formanův film Lid vs. Larry Flynt. Flyntům právník Isaacman nemá vůbec rád to, co Larry dělá, přesto bojuje za jeho právo, v tom pokračovat. A po zásluze vyhraje...

Na webu jsem kromě fotek našel citát z filmu, který snad hovoří za vše (a neměl jsem odvahu ho přeložit). Čistě náhodou si ho pamatuji od doby, co jsem tento film viděl:

"I am not trying to suggest that you should like what Larry Flynt does. I don't like what Larry Flynt does, but what I do like is the fact that I live in a country where you and I can make that decision for ourselves. I like the fact that I live in a country where I can pick up Hustler magazine and read it, or throw it in the garbage can if that's where I think it belongs..."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: TOP 09

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SPOLU: Premiér musí svolat summit ER a koordinovat postup vůči Rusku se spojenci z NATO

18:50 SPOLU: Premiér musí svolat summit ER a koordinovat postup vůči Rusku se spojenci z NATO

Koalice SPOLU požaduje, aby Poslanecká sněmovna hned jako první bod svého úterního jednání projednal…