Podle informací serveru Politico udělila irská Komise pro ochranu údajů společnosti TikTok rekordní pokutu ve výši 530 milionů eur za to, že nelegálně odesílala data evropských uživatelů do Číny, aniž by byla schopna zaručit jejich ochranu před případným zneužitím čínskými státními orgány. Komise zdůraznila, že čínské zákony jsou v zásadním rozporu s evropskými zásadami ochrany údajů.
Podle serveru Politico je rozhodnutí irské Komise „přelomovým okamžikem pro vztahy Evropy a Pekingu“ – může přerušit datové toky mezi Evropskou unií a Čínou a mít i dalekosáhlé dopady pro všechny firmy, které s Čínou sdílí osobní údaje. A to i vzhledem k tomu, že v současnosti neexistuje mezi Evropskou unií a Čínou žádný standardizovaný právní rámec pro takový přenos dat, jako je tomu například u Spojených států amerických.
Většina předchozích sporů o přenosy dat se odehrávala v rámci transatlantických vztahů mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými a Velkou Británií. Tentokrát se pozornost upřela na Čínu. Postoj evropské unie proti Číně je jednotný, irské rozhodnutí bez námitek podpořily všechny ostatní evropské dozorové úřady.
Společnost TikTok se snažila zmírnit obavy Evropské unie ze sledování ze strany Číny prostřednictvím projektu „Clover“ – bezpečnostního plánu v hodnotě 12 miliard eur, který zahrnuje ukládání dat evropských uživatelů na serverech v Evropě a zapojení evropských firem k auditu kybernetické bezpečnosti a kontroly dodržování ochrany údajů. Společnost tvrdí, že používá stejný právní rámec jako tisíce jiných společností. Přesto regulační orgány rozhodly, že ani taková opatření nejsou dostačující a TikTok má teď půl roku na to, aby své datové toky uvedl do souladu s obecným nařízení EU o ochraně osobních údajů (GDPR), nebo je zastavil.
Společnost TikTok avizovala, že se proti rozhodnutí odvolá a ve své reakci uvedla, že rozhodnutí „hrozí vytvořením precedentu s dalekosáhlými důsledky pro společnosti a celá odvětví v Evropě, která působí v globálním měřítku“, a „přináší úder konkurenceschopnosti Evropské unie“.
Tim Rühlig, analytik pro Asii a Čínu z Institutu bezpečnostních studií EU, upozornil, že čínské zákony umožňují státu vyžadovat přístup k datům, a to i těm uloženým mimo Čínu. Podle něj existuje právní „šedá zóna“ a čínské firmy by jen těžko odmítly takové požadavky státních orgánů.
Jak upozorňuje Politico, rozhodnutí má potenciál změnit pravidla hry i pro další firmy působící v Evropské unii, které posílají data do Číny.
Pokutou může být zmařeno i další navazování styků s Čínou. Začátkem dubna navštívil Peking například španělský premiér Pedro Sánchez. Stal se tak prvním evropským lídrem, který od vypuknutí celního napětí mezi USA a zbytkem světa zavítal oficiálně do Číny. Cestu, která vedla i přes Vietnam, absolvoval navzdory výtkám z Washingtonu - americký ministr financí Scott Bessent ji v televizi Fox News ostře kritizoval a varoval, že „přátelit se s Pekingem je jako podříznout si vlastní krk“. Sánchez se podle serveru Euronews během cesty vyslovil pro otevřený multilateralismus a solidaritu mezi národy jako odpověď na globální výzvy.
Jak v souvislosti i s cly pro ParlamentníListy.cz zmínil europoslanec Ivan David, výnosy z těchto opatření – ať už jde o cla nebo pokuty – jsou příjmem Evropské komise. Zároveň upozornil, že Evropská unie má ve sporech velmi slabou vyjednávací pozici.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová