Peštová (ANO): Pojďme najít odvahu a oddělit státní správu od samosprávy

14.01.2022 16:39

Projev na 6. schůzi Poslanecké sněmovny 14. ledna 2022 k stavebnímu zákonu

Peštová (ANO): Pojďme najít odvahu a oddělit státní správu od samosprávy
Foto: MŽP
Popisek: Berenika Peštová, náměstkyně ministra životního prostředí, zastupitelka za ANO v Mostě

Pane ministře, já jsem vás bedlivě poslouchala a to je přesně to, co jsem tady celou dobu říkala. Ten problém tady je ten smíšený model, to je ten problém. Problém je, že - když jsem teda byla ještě na ministerstvu a myslím si, že to jsme nebyli jenom my, kdo neustále řešit podjatost. A ta podjatost byla proto, že právě byla napadaná ta státní správa, protože je financovaná tou samosprávou.

Ale říkám, opět opakuji, že ta státní správa - je tam pouze ta přenesená působnost, ona vykonává pro ten stát tu práci a ta obec na to dostává peníze, aby mohla ta státní správa ten výkon vykonávat. A to jsou ty věci, na které neustále narážíme. Já jsem poslouchala, jak jste říkal, že chcete najít tu širší shodu, ale pojďme najít širší shodu a pojďme najít v sobě tu odvahu a oddělit právě tu státní správu od té samosprávy, aby nedocházelo k tomu napadání, aby nedocházelo k těm podjatostem, k tomu řešení těchto problémů, protože ony už v současné době jsou judikáty a my už podle - my, když jsem pracovala jako odborný náměstek, a moji lidé - jsme se museli už řídit těmito judikáty.

To znamená, že jestliže už tady nějaký judikát je, který říká, že se dostáváte do problémů, že tam bylo zjištěno, že tam dochází k té podjatosti a vy musíte hledat další státní správu, která to vyřeší za jinou státní správu, protože samozřejmě když máme to ORP, jak tady bylo řečeno, tak v tom jednom domě máte státní správu a samosprávu. Státní správa vykonává svoji práci, správně, a teď máte tu obec, která vlastně si žádá u té státní správy třeba o stavební povolení. A právě teď se dostáváte do té pozice, že některé, neříkám neziskovky, ale...

(Předsedající: Čas, paní poslankyně!) Dobře, já to dopovím potom.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Orel: Dobrá zpráva

22:21 Senátor Orel: Dobrá zpráva

Komentář na facebookovém profilu k výstavbě tzv. Palačovské spojky