Seďa (ČSSD): K Mezinárodnímu dni seniorů

1. 10. 2017 9:25

Senioři představují silnou voličskou a občanskou skupinu. Jejich problémem je, že se neumí shodnout na společném postupu. Proto je důležité, aby si odpověděli na otázku: Kdo hájí nejlépe jejich zájmy.

Seďa (ČSSD): K Mezinárodnímu dni seniorů
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Poslanec Antonín Seďa (ČSSD), vedoucí Stálé delegace ČR do Parlamentního shromáždění NATO a člen Výboru pro obranu z poslanecké Sněmovny

Pokud se kdokoliv podívá na statistické údaje, musí pochopit, že naše společnost stárne a stárnout bude. Negativní demografický vývoj je nezadržitelný a bude si vyžadovat řadu opatření, které musí vést k zvýšení kvality života našich seniorů. ČSSD si tento vývoj uvědomuje a dlouhodobě požaduje důstojné stáří pro seniory. Však také současná vláda přijala řadu legislativních změn, které napravily chyby předchozích pravicových vlád. A to nejen v oblasti valorizace penzí, sociálních služeb či zdravotnictví.

Sociální demokraté dlouhodobě usilují o zachování mezilidské a mezigenerační solidarity, podporují celoživotní vzdělávání, zvýšení kvality a dostupnosti domácí péče a terénních zdravotních a sociálních služeb, zlepšují podmínky pro zaměstnávání zdravotně hendikepovaných osob a valorizují příspěvek na péči o soby blízké. Chceme udržet hranici odchodu do důchodu na 65 letech a hodláme pomoci ženám, které vychovaly děti k předčasnému odchodu do penze. Chceme pomoci lidem, kteří pečují o své vážně nemocné blízké zavedením dlouhodobého ošetřovného po dobu až 6 měsíců a v případě neodkladné péče o dítě až na 9 měsíců. Zavedeme bezplatnou veřejnou dopravu pro seniory od 65 let.

Chceme udržet poměr důchodu k průměrné mzdě na 40%, podpoříme zavedení příspěvku seniorům k Vánocům. Zabráníme znovuzavedení poplatků ve zdravotnictví a jsme zásadně proti privatizaci nemocnic. Zřídíme zvláštní fond z výnosu spotřební daně na tabák a alkohol, ze kterého budou financovány investice do veřejného zdravotnictví. Zvýšíme dostupnost zdravotní péče v regionech, ve kterých je dnes obtížně dostupná. Je třeba stále tvrdě pokračovat proti „šmejdům“ a lichvě. Podpoříme zavedení bezplatné právní pomoci pro seniory. Rozšíříme možnosti pro odlehčovací služby, paliativní a hospicovou péči. Prosadíme zákon o sociálním (dostupném) bydlení a budeme bránit znovuzavedení druhého důchodového pilíře. Snížíme DPH u základních potravin a budeme regulovat cenu léků.

Převzato z profilu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rejmont (TOP 09): Výročí komunistického puče

22:38 Rejmont (TOP 09): Výročí komunistického puče

Dnes uplynulo 70 let od komunistického puče. Vedl k pádu demokracie, k nastolení totality, k připoje…