Diskuse mezi ukrajinskou a ruskou delegací měla trvat necelé dvě hodiny. Rusko vyjádřilo s rozhovory spokojenost a obě země uvedly, že se dohodly na výměně 1000 válečných zajatců z každé strany. Jednání ovšem skončilo bez dohody o příměří.
Rusko podle ukrajinské strany předložilo nové, tvrdší a nereálné požadavky, včetně stažení Ukrajiny z části vlastního území.
Ruské požadavky jsou „odtržené od reality a jdou daleko za rámec všeho, co bylo dříve projednáno“, řekl agentuře Reuters zdroj z ukrajinské delegace po rozhovorech v istanbulském paláci.
Premiér Velké Británie Keir Starmer prohlásil, že ruský postoj je nepřijatelný a že evropští představitelé, Ukrajina a USA „úzce slaďují“ své reakce.
Německý kancléř Friedrich Merz oproti tomu optimisticky uvítal „velmi, velmi malé diplomatické úspěchy“. Zároveň však zdůraznil potřebu pokračující vojenské podpory Ukrajině. „Nemělo by být pochyb o tom, že jsme připraveni pokračovat v naší podpoře," cituje Merze server Deutsche Welle.
Volodymyr Zelenskyj po setkání delegací hovořil s Donaldem Trumpem a s evropskými lídry a vyzval k přísnějším sankcím, pokud Rusko nepřijme Trumpem navrhované třicetidenní příměří. „Hovořil jsem s prezidentem Trumpem společně s prezidentem Macronem, spolkovým kancléřem Merzem a s premiéry Starmerem a Tuskem. Jednali jsme o setkání v Istanbulu,“ napsal Zelenskyj na svém účtu sociální sítě X, kde připomněl, že Ukrajina je připravena podniknout co nejrychlejší kroky k nastolení „skutečného míru“.
„Je důležité, aby svět zaujal pevný postoj. Náš postoj – pokud Rusové odmítnou úplné a bezpodmínečné příměří a ukončení zabíjení, musí následovat tvrdé sankce. Tlak na Rusko musí být vyvíjen tak dlouho, dokud Rusko nebude připraveno ukončit válku,“ vyjádřil se Zelenskyj, co vůči Rusku „musí“ následovat a jak dlouho.
Spoke with @POTUS together with President Macron, Federal Chancellor Merz, Prime Ministers Starmer and Tusk. We discussed the meeting in Istanbul.
— Volodymyr Zelenskyy / ????????? ?????????? (@ZelenskyyUa) May 16, 2025
Ukraine is ready to take the fastest possible steps to bring real peace, and it is important that the world holds a strong stance.… pic.twitter.com/CG3pAnN5Ip
Evropská unie už doposud schválila celkem 17 sankčních balíčků vůči Rusku. A ačkoliv je podle diplomatů stále těžší dosáhnout jednomyslné shody mezi 27 členskými státy na dalších, nový balíček už se připravuje. Oznámila to v pátek předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na summitu Evropského politického společenství v albánské Tiraně, píše agentura Reuters.
„Nechce mír, takže musíme zvýšit tlak, a proto pracujeme na novém balíčku sankcí,“ řekla von der Leyenová před summitem s odkazem na ruského prezidenta Vladimira Putina. Nové sankce mají zahrnovat mimo jiné zákaz plynovodu Nord Stream, rozšíření sankcí na ruskou stínovou flotilu, snížení cenového stropu pro ropu a další opatření vůči ruskému finančnímu sektoru. Podle evropských úředníků a diplomatů však nové sankce budou potřebovat podporu od USA, aby uspěly.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Alena Kratochvílová