Senátor Čunek: Profesní komora může před vlastními členy skrývat mnoho věcí

10.08.2022 21:54

Projev na 28. schůzi Senátu 10. srpna 2022 k návrhu novely zákona o svobodném přístupu k informacím

Senátor Čunek: Profesní komora může před vlastními členy skrývat mnoho věcí
Foto: Archiv PL
Popisek: Bývalý hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek

Paní místopředsedkyně, pane ministře, kolegyně, kolegové.

Rád bych poznamenal jenom k tomuto zákonu, že jsem si přečetl snad všechny ty příchozí e-maily, které upozorňovaly na to, že například Advokátní komora nefunguje nebo nebude fungovat jak má, když tento zákon nebude platit v tom původním znění. A zarazila mě spíše jiná věc. Jsou to profesní komory, obecně tedy, které jsou zřízeny zákonem. A navíc tedy, profesní komory, kde je členství povinné.

Anketa

Mají Babišovi odpůrci právo narušovat pokřiky či silnější formou jeho mítinky?

6%
92%
hlasovalo: 37031 lidí

Účastníci jsou tedy povinni v těchto komorách být a zároveň platit příspěvky, tak jsem přesvědčen, že pokud jsou tam skutečně takovéto nešvary, že může být zamlčeno účastníkům, kdo kam jezdí, jak zneužívá či používá prostředky té dané komory, tak si myslím, že by to neměl řešit tento zákon. Tím chci říct, že nerozumím předkladatelům, kteří by chtěli uplatnit teď pozměňovacím návrhem návrat toho zákona do toho původního módu v této věci, samozřejmě, ale jsem přesvědčen, že pak bychom se měli podívat na zákon o profesních komorách a pokud jsou tam takové možnosti, že ta profesní komora před vlastními členy může skrývat mnoho věcí, představenstvo má nějaké pravomoci, o kterých nemusí informovat, tak si myslím, že se to dá řešit změnou zákona, tedy toho daného zákona o profesních komorách.

Pokud bychom to chtěli řešit tímto zákonem, tak jak to bylo, tak skutečně potom může vznikat a vzniká mnoho příležitostí pro šikanózní chování jedinců, kteří jsou nespokojeni, a pak tady tu nespokojenost samozřejmě vyjadřují např. tím, že sice nedosáhnou svého, ale ztrpčují někomu život. To si myslím, že není správné. Takže jsem spíše pro to propustit tento zákon tak, jak nám přišel z PS, a pokud členové některých komor mají názor, že by se nedostali k některým informacím, čímž bylo bráněno ve výkonu řekněme člena komory v plném rozsahu, tak se to dá asi řešit takto.

Co se týká zdravotních záležitostí, to je vážná věc, ale opět si myslím, že máme tady zákony o zdravotním pojištění, zdravotních pojišťovnách atd., a to si myslím, že lze řešit tam, že ta obecná forma je mnohdy hodně nepřesná, takže proto říkám, že bych raději ten zákon propustil v tom znění, ve kterém jsme ho dostali.

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Co byste řekla na pražskou koalici ODS a ANO?

Vypadá to totiž, že se váš lídr, kterého jste tak vehementně prosazoval, byť jste byl proto často mnohým smích, se s nikým jiným asi nedohodne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trikolora: Opoziční strany by se měly domluvit na společném kandidátovi

9:45 Trikolora: Opoziční strany by se měly domluvit na společném kandidátovi

Dopis předsedům dvou největších opozičních stran, zveřejněný na facebookovém profilu