Senátor Kantor: Nemocnice by přivítaly veřejné zdravotní pojištění

01.07.2021 16:39

Projev na 13. schůzi Senátu 1. července 2021 k zákonu o pobytu cizinců na území ČR

Senátor Kantor: Nemocnice by přivítaly veřejné zdravotní pojištění
Foto: Archiv Lumíra Kantora
Popisek: Lumír Kantor

Vážená paní ministryně, pane předsedající, milé kolegyně a kolegové vážení.

Já jenom stručně, já bych se chtěl zastat toho pozměňovacího návrhu pana senátora Lásky. Ono to je takové, mám z toho pocit, že když to vyjde dneska, nebo to vyjde za 3 týdny, moje zkušenost tedy s některými našimi senátními tisky a senátní tisk, který se bude týkat toho neveřejného zdravotního pojištění bude velmi složitý za ty 3 týdny, takže v tomto bych podpořil přijetí pozměňovacího návrhu předloženého dneska panem senátorem Láskou a spol. Já jsem si udělat 3 sondy takové, v podstatě ale jednoduché, protože toho času na to moc nebylo.

Nemocnice by přivítaly veřejné zdravotní pojištění v péči o děti zde jmenované, protože by se tím odstranilo velmi mnoho různých průtahů, čekání atd., takže tam jsem dostal jednoznačnou odpověď od několika – ne od všech, protože to se nedalo stihnout – že by tyto věci podporovaly. Odborná veřejnost ohledně toho argumentu, který se opakuje – co když se narodí dítě, které bude stát desítky milionů ročně? Já jsem si dělal přes ty, snažil jsem se domluvil s kolegy, kteří mají tu nejdražší léčbu pediatrů ve své gesci, a v podstatě mi z toho vycházelo, že opravdu ta incidence těch nemocí je tak malinká, že je velmi nepravděpodobné, že by to mělo nějakým způsobem začít ruinovat rozpočty veřejného zdravotního pojištění. Například se jedná o hemofilii, nějaké typy hemofilie atd. V České republice, co se týče hemofilie, která je jedna z nejdražších, díky těm náhradám určitým, tak je to 80 dětí ročně v celé ČR na 10 milionů obyvatel. Takže to je, myslím, jeden z argumentů. A další, ta sonda nebo ta oblast, o které jsem se chtěl zmínit, je etický princip. Protože děti jsou nejzranitelnější skupina, to tady zaznělo mockrát během těch uplynulých let. A myslím si, že i v tomto případě bychom měli jít tou cestou vstřícnosti k dětem, které jsou nota bene nemocné.

Děkuji za pozornost.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Pomoc občanům

Vážený pane Jurečka, včera jste byl v Superdebatě na CNN Prima News, poraďte a odpovězte mi na otázku, jak mám s rodinou vyžít se 100 korunou na den? Bydlím v podnájmu, na vlastní byt nemám... Vydělávám minimální mzdu stejně jako partnerka....a do toho máme dítě. Pokud jste Muž na svém místě, odpoví...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Johnová (Praha sobě): V Praze vzniká multidisciplinární tým pomoci pro ukrajinské ženy a děti

12:28 Johnová (Praha sobě): V Praze vzniká multidisciplinární tým pomoci pro ukrajinské ženy a děti

Pražští zastupitelé podpořili nový program pro uprchlíky z Ukrajiny, kterým hrozí dlouhodobé psychic…