Veselý (ČSSD): Vozíčkářům už nebude hrozit v případě zrychlení na úroveň lehkého běhu pokuta

19. 12. 2019 9:15

Poslanci dnes ve tře/m čtení schválili novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích, která mimo jiné upravuje nejvyšší povolenou rychlost elektrických invalidních vozíků ze stávajících 6 km/h na 15 km/h.

Veselý (ČSSD): Vozíčkářům už nebude hrozit v případě zrychlení na úroveň lehkého běhu pokuta
Foto: archiv O. Veselý
Popisek: Poslanec Ondřej Veselý
reklama

Cílem přijatého zákona je zvýšit pohybový komfort uživatelů invalidních vozíků na úroveň pohybu zdravého člověka.

„Stávající úprava zákona zahrnovala vozíky pro invalidy mezi zvláštní motorová vozidla v případě, že jejich konstrukční rychlost přesahuje 6 km/h. To považuji za absurdní. V první řadě jsou u nás běžně v provozu invalidní vozíky, které tuto rychlost přesahují – a pokud by byl zákon striktně dodržován, měly by být registrovány jako motorové vozidlo. Za druhé si představte běžný život vozíčkáře, který díky dosavadní verzi zákona nemohl ve vypjatých situacích, jako je například nutnost rychlého překročení silnice, zrychlit na úroveň lehkého běhu jako zdravý člověk. Pokud by to udělal, hrozila by mu pokuta,“ vysvětluje hlavní předkladatel nové úpravy, místopředseda ČSSD Ondřej Veselý.

„Mnou předkládaný návrh zákona vychází z toho, že zdravotně postižení, kteří jsou odkázáni na invalidní vozík, mají právo se pohybovat rychleji, když to potřebují – aniž by bylo nutné po nich požadovat registraci invalidního vozíku jako motorového vozidla se všemi povinnostmi, které k tomu náleží. Rychlost 15 km/h odpovídá lehkému klusu zdravého člověka, kterou použije v případě krátkodobé potřeby, a současně nejde o nebezpečné zrychlení, které by mohlo někoho ohrozit. Pro někoho drobnost, pro jiného posun v kvalitě života. Jsem rád, že návrh prošel,“ dodává Ondřej Veselý.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šafránková, Doležal (SPD): Máme recepty, jak pomoci „živnostníkům-samoživitelům“

12:43 Šafránková, Doležal (SPD): Máme recepty, jak pomoci „živnostníkům-samoživitelům“

Nepečují sami bez partnera o své děti, ale pracují jako fyzické osoby na živnostenský list. Tyto OSV…