Výborný (KDU-ČSL): Sněmovna a nouzový stav, vláda mate veřejnost

25.02.2021 19:39

Komentář na facebookovém profilu k informacím vlády, že zítra požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu

Výborný (KDU-ČSL): Sněmovna a nouzový stav, vláda mate veřejnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Výborný (KDU-ČSL)
reklama

Ukazuje se, že Andrej Babiš a vláda vytvořili dojem, že Sněmovna zítra musí hlasovat o nouzovém stavu a má ve svých rukách životy lidí a budoucnost země. NENÍ TO PRAVDA!

Dnes máme nouzový stav (dle žádosti hejtmanů), o kterém se už minulý týden rozhodlo, že končí nejpozději 27.2.. Toto usnesení není možné revokovat, je už ve sbírce zákonů, je to definitivní rozhodnutí. Když se o něco podobného sněmovna pokusila u obchodního zákoníku, Ústavní soud toto zrušil. Tedy nelze to revokovat. Navíc: tento nouzový stav byl dle všeho vyhlášen ústavně značně sporně (ÚS o tom ještě nerozhodl) a již zde máme i rozsudek jednoho soudu, který se o tento fakt opřel. Není vhodné prodlužovat ústavně problematický nouzový stav. Mimochodem i kvůli případným žalobám na stát. Ty by se vztahovaly logicky na ten čas, o který by byl NS prodloužen. Takto se to bude týkat jen 14 dnů! Je to i o péči řádného hospodáře, když už do toho vláda takto šla.

A současně je tady daleko jednodušší cesta. Vláda může vyhlásit nový nouzový stav a to až na 30 dnů. Proč to neudělá? Na co čeká? Opravdu ji jde o životy lidí? Tak ať koná. Je zde věcně nová situace, nové mutace viru, data... Je třeba nový NS řádně a podrobně zdůvodnit, uvést potřebná opatření atd. Přesně to, co do teď nedělala. A o tomto novém NS sněmovna NEHLASUJE. S ním přijde vláda až za 30 dnů s případnou žádostí o prodloužení. A my určitě nebudeme rozporovat právo vlády tento NS vyhlásit. Tak není na co čekat. A sněmovnu stačí maximálně informovat. Proto se za ni už přestaňte vládo alibisticky schovávat... Jde o životy a živobytí lidí! Konejte!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Michalik (STAN): Disponibilní prostředky ve výši 137 milionů korun převedeme do rezervy

9:20 Michalik (STAN): Disponibilní prostředky ve výši 137 milionů korun převedeme do rezervy

Rada projednala čerpání rozpočtu z loňského roku a rozdělení zůstatku hospodaření, část prostředků n…