Vystrčil (ODS): Můžeme být zanedlouho bez lesů a nakonec i bez vody

8. 6. 2019 16:00

Že je třeba více a lépe zachycovat vodu v krajině víme dlouho a že je třeba nasadit všechny síly na obnovu lesů zničených kůrovcem, na tom se snad dnes shodujeme téměř všichni.

Vystrčil (ODS): Můžeme být zanedlouho bez lesů a nakonec i bez vody
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda ODS Miloš Vystrčil
reklama

Co se týká zadržování vody v krajině, tady se budou škody napáchané přemírou meliorací a likvidací mezí, remízků a dalších přirozených přírodních krajinných prvků napravovat leckdy velmi obtížně a pomalu. Také prosté a rychlé odtékání dešťové vody bez jakéhokoliv jejího zachycení například z parkovišť, vydlážděných náměstí, silnic anebo střech budov do kanalizace musí postupně přestat. Bude nás to stát spoustu práce a peněz, ale bez vody to dnes ani do budoucna nepůjde. Přes Vysočinu vede evropské rozvodí (Severní moře, Černé moře). Jsme tedy součástí střechy Evropy a vodu, kterou nezachytíme, prostě mít nebudeme.

Množení kůrovce v zesláblých lesích je potom jeden z důsledků. Zanikající lesy bude třeba v poněkud jiné skladbě obnovit. Stát se svojí pomocí bohužel zaspal. Teprve nedávno byla schválena novela lesního zákona umožňující řešit některé kritické situace. Kraj Vysočina se snaží pomoci podporou pro vlastníky lesů, která může v součtu dosáhnout až 100 miliónů korun.

Nemá moc cenu si asi dnes mazat med kolem úst. Pokud nebudeme schopni postupně změnit svůj styl života a nebudeme ochotni slevit ze své lidské sebestřednosti a sobeckosti, můžeme být zanedlouho bez lesů a nakonec i bez vody.

Miloš Vystrčil, krajský zastupitel, senátor

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Laudát (KAN): Konec jedné iluze

21:21 Laudát (KAN): Konec jedné iluze

Komentář na facebookovém profilu ke kariéře bývalého diplomata Petra Koláře