Zelení: Česko nesmí odmítat pomoc polským ženám

17.02.2021 10:42

Na konci ledna začalo platit rozhodnutí polského Ústavního soudu zpřísňující už beztak velmi tvrdou potratovou politiku země. Legální interrupci nyní mohou Polky podstoupit prakticky pouze tehdy, když otěhotněly následkem znásilnění.

Zelení: Česko nesmí odmítat pomoc polským ženám
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

Státy, které s Polskem sousedí a jsou členy EU, polským ženám umožní zákrok absolvovat na jejich území. Dánsko a Švédsko dokonce plánují Polkám interrupci hradit. Česko naopak ústy ministra zdravotnictví ČR polským ženám přístup k umělému přerušení těhotenství na našem území uzavřelo. Ministerstvo opustilo svůj dosavadní výklad zákona o umělém přerušení těhotenství z roku 1986, že členství v EU a evropské předpisy občankám EU zaručují stejné právo na umělé přerušení těhotenství, jako mají Češky.

Nyní ministerstvo uvádí, že je nutný trvalý pobyt, a ministr Blatný dokonce doplnil, že podle trestního zákoníku by provedení potratu cizince, která nemá trvalý pobyt v ČR, mohlo být trestným činem. Právníci však s novým výkladem ministerstva zdravotnictví nesouhlasí a odkaz na trestní zákoník rozporují.

Zelení se připojují k požadavkům na solidaritu s polskými ženami a nesouhlasí s novým výkladem ministra zdravotnictví ČR. Nicméně problém je potřeba vyřešit jednou provždy a to nejen pro polské ženy.

Zelení se proto jednoznačně připojují k iniciativě našeho senátora Václava Lásky a k jeho návrhu novely zákona č. 66/1986 Sb., o umělém přerušení těhotenství, která by vyškrtla právě větu § 10: „Umělé přerušení těhotenství podle § 4 se neprovede cizinkám, které se v České socialistické republice zdržují pouze přechodně.“

„Nesouhlasíme se změnou postoje ministerstva zdravotnictví. Penalizovat se mají zákroky na základě porušení lékařských standardů, ne na základě státní příslušnosti pacientky. Náš ministr zdravotnictví asi opravdu nezná pojem solidarita,“ říká 1. místopředsedkyně Zelených Anna Gümplová a dodává: „Je nutné vyřešit problém u kořene, novelizovat zákon, aby se ženy – občanky EU mohly spolehnout na právo a ne na vstřícnost momentálních ministrů.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peksa (Piráti): Orbán je autoritář. A s autoritáři se nevyjednává. Komise nás neposlechla

20:01 Peksa (Piráti): Orbán je autoritář. A s autoritáři se nevyjednává. Komise nás neposlechla

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k postoji Evropské komise vůči Maďarsku a jejími prem…