Ing. Jiří Dolejš

  • KSČM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,27. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

25.04.2011 13:24:22

Velikonoční smíření či odplata?

Velikonoční smíření či odplata?

Má se znovu postavit zeď mezi Západem a Východem ? Neagitují v Německu znovu proti svým sousedům ? Na velikonoce přijeli do Prahy zástupci německé strany PARTEI se zvláštním satirickým příspěvkem ke smíření Čechů a Němců.

Během Velkého Pátku přivezli zástupci německé politické strany PARTEI. do Prahy svůj text „Charta smíření“ (Charta der Versöhnung), aby ji v ČR slavnostně předali jako specifický příspěvek k zlepšení česko německých vztahů. Současně to chápali jako vzkaz domů do Německa, zejm. pro „Svaz vyhnaných“ (Bund der Viertriebenen) a její současnou prezidentku Eriku Steinbach.

Strana PARTEI kandidovala v roce 2005 ve volbách do Bundestagu. a také ve vícerých zemských a místních volbách Německu. Její vznik je spojen s německým satirickým magazínem Titanic. Název PARTEI je vlastně zkratka pro košatý název Strana práce (Partei für Arbeit), právního státu (Rechsstaat), ochrany zvířat (Tierschutz), etnické pochopení (Ethnienverständigung) a základní demokratické iniciativy (basisdemokratische Iniciative).

Vyslanci PARTEI se rozhodli takto překonat nekonečné trápení, které působí německé i české straně absurdní spory o požadavky obsažené v historické "Chartě vyhnaných" (Charta der deutschen Heimatvertriebenen) z 5. srpna 1950. Dotýkají se tak provokativním způsobem ožehavého tématu vzájemných česko-německých vztahů..

14 milionů vysídlených Němců po II. světové válce je historický fakt. Ale tím je také role nacistického Německa v této válce. A někdy se zapomíná, že mezi vysídlenci byli jak nacisté, tak antifašisté, ale i naprosto různě názorově orientovaní lidé, kteří vidí tento historický problém jinak. A zejména nové generace na obou stranách hranice chtějí žít jinak.

Satirickými akcemi, jako bylo toto velikonoční předání charty v Praze, chtějí lidé z PARTEI vyjádřit, že mnozí Němci – zejména mladí, mají dost nepoučitelnosti, se kterou se staré frustrace a viny vracejí do oficielní německé politiky (např. rozhodnutí Bundestagu o vyhlášení 5. srpna oficielním Dnem vzpomínek na vyhnance) a zatěžují komunikaci současného Německa s jejich sousedy.

Text „Charty smíření“ se formálně odvíjí od „Charty německých vyhnaných“, ale dovádějí ho v novém kontextu snad až ad absurdum. Texty Svazu vyhnanců se totiž neopírají o slovo smíření a tak se vlastně velikonoční text „Charty smíření“ od strany PARTEI stal jakýmsi paradoxním protipólem historické „Charty vyhnaných“.

Mladí zástupci PARTEI chtěli předat o letošních svátcích svoji chartu členu Parlamentu ČR a já ji, přiznávám, rád převzal s tím že budu tlumočit obsah i smysl této schůzky i meziparlamentním skupinám pro přátelství ČR – Německo a ČR – Rakousko, které v českém parlamentu existují.

Cítím to totiž jako příspěvek k tomu, aby v česko-německých vztazích definitivně zvítězil nad duchem pomsty duch smíření a otevřela se tak cesta k lepší společné budoucnosti. Navíc formou, která snad neuráží, jen paroduje z výšin nadhledu nové doby. A takového nadhledu je nám nyní, kdy opět sílí xenofobií nálady jistě zapotřebí.

Publikováno na www.denikreferendum.cz dne 25. dubna 2011.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama