Ing. Jiří Dolejš

  • KSČM
  • Hlavní město Praha
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,3. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

07.01.2019 13:12:55 - osvald

Vám to nepřijde divné?

Jak je možné, že najednou není rozpočet schodkový, ale přebytkový? Kde vláda ty peníze vzala a co nás to bude stát? Nehrozí, že až bude zase hůř, bude se vše, co se teď zavádí - zvýšení mezd, důchodů ... muset rušit?

Odpověď

11.01.2019 22:47:02 - Ing. Jiří Dolejš

Rozpočet není o pocitech ale o faktech a tady není místo pro divení. Přebytkový je rozpočet už opakovaně (oproti plánu) - prostě se lépe plní příjmy s ohledem na vývoj ekonomiky, aktuálně se i čerpají více evropské zdroje, také jsou zapojeny některé rezervy z privatizačního účtu a méně se čerpaly peníze na nedotažené investiční projekty.  To pak bilance přeskočí do plusu snadno. Státní rozpočet  má dokonce kladný strukturální schodek (tj. schodek očištění o cyklické vlivy).  Strukturu příjmů ale i výdajů lze samozřejmě vidět různě - levice samozřejmě je pro jiné rozdělení daňového břemene či za neoslabování sociálního státu.

Dodám ještě, že přes všechny polemiky pokud jde o veřejný dluh, tak patříme v rámci EU mezi země s nejnižším podílem na HDP (pouhých 30%). Vždy lze samozřejmě politicky zvažovat zda  zaměřit tzv. fiskální úsilí na podporu růstu, na posílení domácí spotřeba anebo na tvorbu rezerv. Tady se samozřejmě mohou různé rozpočtové politiky nazírané zprava či zleva lišit (rozpočet je vždy politikum)  ale současnou podobu rozpočtu  opravdu nelze z jakéhokoliv pohledu dramatizovat jako nějakou hrozbu. Konstatuje to i nezávislá Národní rozpočtová rada ve své aktuální zprávě. Rušit nárůst platů či důchodů opravdu nehrozí.