JUDr. Miroslav Antl

  • BPP
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,89. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

10.10.2016 23:25:15 - dalibor.vavra

Prefereční hlasy

Hezký den, pane doktore,

chtěl bych se zeptat, k čemu prefereční hlasy u voleb jsou a zda-li jsou důležité ?
Například nyní jsem volil v krajských volbách kandidátku ČSSD kvůli Vám a dal jsem Vám svůj preferenční hlas (lídr kandidátky mi přišel nesympatický a nevýrazný), abych Vás měl za hejtmana. Když jsem se podíval na výsledky, kolik preferenčních hlasů jste oproti spolukandidátům dostal, napadá mě tedy otázka, k čemu to je ? K čemu Vás kroužkujeme, aby jste byl první, když toto post zastává místo Vás neúspěšný kandidát? Jsou tedy preferenční hlasy k něčemu ?

Vše dobré a děkuji za odpověď. Vávra

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

15.10.2016 18:22:01 - JUDr. Miroslav Antl
Na tento dotaz se mi těžko odpovídá, pane Vávro…

Především musím poděkovat za všechny preferenční hlasy (tedy i za ten Váš) – a současně se omluvit, pokud jsem tím zklamal Vaši důvěru.

Obecně řečeno, preferenční hlasy mají ve volbách význam pro ty, kteří jsou na kandidátce konkrétního politického subjektu na „nevolitelných místech“, např. až ve druhé desítce, protože takový kandidát, dosáhne-li 5 % hlasů, se posouvá dopředu podle počtu preferenčních hlasů. Pro ty, kteří jsou na předních místech, pak mají tyto hlasy význam proto, aby je někdo ze zadní pozice „nepřeskočil“. Ostatně při minulých volbách do Zastupitelstva KHK jsem byl až na 13. místě – a přeskočil jsem díky Vašim hlasům na místo 1. s největším počtem preferenčních hlasů ze všech stran, hnutí atd. Přesto jsem se nestal hejtmanem, neboť již bylo předtím „stranicky“ dohodnuto (i s vedením ÚVV ČSSD), že na hejtmana kandiduje Lubomír Franc. To bylo ostatně veřejně známé všem, neboť lídra určuje krajské vedení a schvaluje ho „ústředí“. A mně, přestože jsem v roce 2008 prakticky „vyhrál volby“, nebylo nabídnuto žádné místo v radě či vedení výboru. Na tom už se dohodli uvnitř strany – a do vedení kraje byli nominováni ti, kteří z pohledu preferencí příliš neuspěli. A pro ně měly preferenční hlasy význam v tom, že se pak cítili být povoláni pro výkon jakékoliv funkce (bez ohledu na vzdělání, vědomosti, profesi, zkušenosti, praxi atd.).

Takže pak to vypadá, že preferenční hlasy nemají žádný význam. Pro mne osobně však určitě mají velký význam, neb je považuji jako vyjádření důvěry a podpory občanů, které si velice vážím. Dávají mi sílu do dalšího boje, a to i jako senátorovi, resp. předsedovi Ústavně-právního výboru Senátu Parlamentu ČR, kde pak z titulu této funkce už šest let zastupuji všechny občany, tedy nejen ty z mého senátního obvodu č. 48. A jako zastupitel pak za Vás bojuji také. Stačí se podívat na moje webové stránky či facebook…

Jsem si vědom toho, že občané preferenčními hlasy dávají důvěru tomu, koho by chtěli jako svého hejtmana, či alespoň ve vedení kraje. Už po minulých volbách jsem musel vysvětlovat, proč jsem o post hejtmana „nebojoval“, což jsem říkal opakovaně už před volbami. A pokud jde o moje vyjádření před aktuálními volbami, písemně jsem na webu a FB uvedl, co bych chtěl jako zastupitel dělat. A výrazně jsem podpořil lídra naší kandidátky, neboť jsem to považoval za svoji povinnost coby „týmového hráče“… Ale tentokrát jsem již uvažoval o tom, že bych se chtěl na vedení kraje podílet, ale „nedostal jsem důvěru“, tedy žádná nabídka nepřišla. Z předchozích voleb jsem se totiž poučil v tom, že vyjádření ostatních kolegů senátorů o tom, že žádné funkce nechtějí, byly jen „proklamacemi“. Krom senátora France, který předem říkal, že chce být znovu hejtmanem, se náhle další dva senátoři stali součástí vedení KHK. Senátor Josef Táborský se stal radním a senátor Pavel Trpák předsedou výboru…

Ale já jsem fakt moc rád za Vaše preferenční hlasy, když tyto opakovaně potvrzují, že mám v tomto kraji nejsilnější pozici v rámci ČSSD. Současně si však uvědomuji, že příště už mi třeba hlasy nedáte… Ale uvidíme, co vlastně bude „příště“.

A vůbec se nebudu divit tomu, když se lidé poučí i v tom, že v krajích to není stejně jako v Parlamentu ČR, kde je šéf vítězné strany (či hnutí) pověřen sestavením vlády – a v krajích se vítězové nedostanou ani k vyjednávání o „krajské vládě“, ale jsou zahnáni do opozice seskupením „poražených“. To nepovažuji za „fér“…

Osobně si myslím, že vícečlenné koalice, vytvořené napříč politickým spektrem, nemají moc šancí na čtyřleté kompaktní vládnutí. Té v rámci KHK „… dávám tak rok…“. Jsou tam totiž ambiciózní individualisté, kteří se nespokojí s nabízenou pozicí.

A můžeme jen tipovat, jak dopadnou volby do Poslanecké sněmovny…

Tam však bude (zas) možné v rámci „kroužkování“ změnit pořadí na kandidátkách stran – a dát možnost „neokoukaným veteránům“, kteří z politiky dobrovolně neodejdou…

No, to už stačí, příliš jsem se rozepsal.

Vám, vážený pane Vávro, přeji úspěšné a hlavně zdravé dny – a dostatek optimismu, resp. notnou dávku otrlosti…! Ať se Vám daří ve všem! A znovu děkuji!

Miroslav Antl