JUDr. Miroslav Antl

  • BPP
  • Rychnov nad Kněžnou
  • senátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,88. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

02.12.2019 13:05:39 - Tomáš Sekera

Svoboda myšlení a rovnoprávnost podle politického přesvědčení

Dobrý den,
rád bych se zeptal, co přesně znamená svoboda myšlení a rovnoprávnost podle politického přesvědčení daná Ústavou.
1a) Je tedy legální být neonacista ve svém myšlení a nikdo vás za to nesmí diskriminovat?
1b) Zjevně nesmíte veřejně hajlovat. Můžete ale veřejně říkat "Jsem neonacista" a nikdo vás to nesmí trestat či diskriminovat? To se nebere jako projev sympatií dle TZ?
1c) Můžete tedy žalovat zaměstnavatele za vyhazov z práce za to, že jste myšlením neonacista? Ale žaloba za odsouzení ze projev sympatií by neprošla?
1d) Proč se ptám? Sice mi přijde hrozně hloupé, že si Čech zvolí ideologii, která vyvyraždila tisíce Čechů. Ale zase pak jsou nalepkováni jako nacisté i běžní lidé. A kdo je "nácek", tak je méněcenný a můžete ho vyhodit z práce, narušit shromáždění, mlátit atd. V Německu už jsou lidé trestáni za volbu či setkání s členem AfD.
2) Znamená i svoboda myšlení, že nikdo vás nesmí nutit k vyjádření nějakého politického názoru? Např. povinné oslavy socialismu apod.?

Odpověď

10.12.2019 6:36:53 - JUDr. Miroslav Antl
 Koukám, že jste mj. poslal stejný dotaz i Doc. JUDr. Zdeňku Koudelkovi, Ph.D., který je (na rozdíl ode mne) považován za ústavně-právního experta, takže zodpovězení těchto obsáhlých (a na odpovědi časově pro mne příliš náročných) dotazů nechám na něm – a se zájmem si jeho odpovědi přečtu J Zatím Vám odpovídám na dotaz z oblasti trestněprávní – a zdravím…