Boris Šťastný: Balíček musí být sjednocen s programovým prohlášením vlády

23.10.2012 10:18

V rozhovoru pro Český rozhlas poslanec Boris Šťastný řekl, že považuje za nezbytné, aby daňový balíček byl sjednocen s programovým prohlášením vlády a ideálně i s programovými prioritami občanských demokratů. Tzv. rebelové z ODS totiž právě svým kolegům na klubu ODS vysvětlují, jak si představují zvýšení obou sazeb DPH. Vyšší daň by chtěli vyměnit za úspory.

Boris Šťastný: Balíček musí být sjednocen s programovým prohlášením vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Zatímco vláda přemýšlí o tom, že by návrh státního rozpočtu stáhla z říjnové schůze sněmovny – rozpočet se měl podle plánu projednávat tuto středu - ODS se připravuje dnes na to, jak svým koaličním partnerům představí návrh změn ve vládním daňovém balíčku, které požadují její rebelující poslanci.

Rebelům vadí především zvýšení obou sazeb DPH. Vyšší daň by chtěli vyměnit za úspory. Jasněji by mělo být po jednání poslaneckého klubu ODS, které právě probíhá.

Podle aktuálních informací ale již zkrachovalo ranní jednání expertní skupiny ODS se stranickými rebely. „Nepoprali jsme se, nepohádali jsme se. Oni mají svoji vizi, které se drží. Klub rozhodne hlasováním," komentoval ranní schůzku šéf rozpočtového výboru sněmovny Pavel Suchánek.

„Pokládám za nezbytné, aby ten balíček byl sjednocen s programovým prohlášením vlády a ideálně i s programovými prioritami občanských demokratů, kde se o zvyšování přímých daní, tedy zvyšování daně z příjmu zavedením druhé sazby, takzvané solidární přirážky, nic nehovoří,“ uvedl pak v rozhovoru pro Český rozhlas poslanec Boris Šťastný, podle něhož stále existuje vůle k dohodě.  

„Já se ale nechystám hlasovat proti vládě,“ upozornil opětovně.

K jednání jsou ale podle něj tři varianty daňových změn: první počítá se zvýšením sazeb DPH ze 14 na 15 a z 20 na 21 procent, druhá pouze s růstem snížené a zachováním dvacetiprocentní sazby a třetí je návrh nezvyšovat DPH vůbec.  

Šestice poslanců ODS nesouhlasí kromě zvýšení DPH také se změnou paušálů pro živnostníky nebo omezením slev na dani pro pracující důchodce.  

Šnajdr: Peníze je nutné najít na výdajové straně rozpočtu
 

Podle jednoho z nespokojených poslanců ODS Marka Šnajdra by vláda neměla zvyšovat daně a peníze najít na výdajové straně rozpočtu.  

„Už jsme se posunuli správným směrem. Najednou už je na stole zvyšování jenom jedné sazby, tedy té snížené. A už jsme osm miliard v rozpočtu našli na pokrytí výpadku, pokud by se nezvyšovala základní sazba. To znamená sazba zvýšená,“ dodal pro rozhlas další z odpůrců - poslanec ODS Radim Fiala. I podle něj zvyšování daní brzdí růst spotřeby a to má vliv na zpomalení ekonomiky.  

Pokud by se protestující poslanci rozhodli nepodpořit daňový balík, koalice by tak nemusela ustát hlasování o důvěře, které s prosazením změny daní spojila.  

Každopádně se ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 domnívá, že státní rozpočet a vládou navržené daňové změny by měli poslanci projednat odděleně. ČSSD navrhuje podporu rozpočtu výměnou za předčasné volby.

 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…