Jurečka nezvládá, zní z SPD. Další důvody, proč by měl odstoupit

20.01.2024 18:25 | Rozhovor

Kromě večírku při střelbě, o kterém posléze neříkal pravdu, našla poslankyně SPD Lucie Šafránková z hlavy čtyři další důvody, proč by ministr práce Marian Jurečka měl odstoupit. Svůj resort podle opoziční poslankyně nezvládá. A doplnila také, jak to bylo s prostředky na valorozaci důchodů v loňském roce, které vláda nedala do rozpočtu a pak kvůli tomu škrtala valorizační vzorec.

Jurečka nezvládá, zní z SPD. Další důvody, proč by měl odstoupit
Foto: Archiv Lucie Šafránkové
Popisek: Lucie Šafránková, poslankyně SPD

Minulý týden vystupovali ministři Jurečka a Stanjura před Ústavním soudem, kde se probíralo snížení důchodové valorizace v loňském roce. Co jste říkala na to, co před soudem padlo?

U tohoto soudu jsem byla celý den, abych i svou účastí podpořila důchodce.

Je velká škoda, že hnutí ANO odmítlo, abychom byli, jako poslanci SPD, byť zastupujeme přes půl milionu voličů, spolupředkladateli této ústavní stížnosti.

Protože v tom případě by tato stížnost měla mnohem širší politické zastoupení a tím i vyšší politickou váhu ˜– a také bychom do ní dodali své odborné argumenty na podporu práv našich důchodců na mimořádnou valorizaci v původní výši, a na to, proč a v čem je vládou schválený zákon na její snížení protiústavní.

Oba ministři u Ústavního soudu říkali, že v roce 2023 neočekávali tak vysokou inflaci, od které se odvíjí výpočet mimořádné valorizace, jaká pak k 31.1.2023 byla. Proto se prý s tak velkým objemem peněz na mimořádnou důchodovou valorizaci dopředu nepočítalo. Co říci na toto tvrzení, skutečně mohly široké ministerské aparáty tak selhat v prognóze vývoje cen?

Veřejně jsou dostupné analýzy České národní banky i analýzy bankovních a investičních společností (Komerční banka, ČSOB, UniCreditBank), které již na podzim roku 2022 s velkou přesností předvídaly celkovou inflaci za rok 2022 a poté i vysokou lednovou inflaci pro rok 2023, a to se značným předstihem na to, aby se s těmito prognózami mohli vládní představitelé seznámit, vzít je na vědomí a pracovat s nimi.

Přes všechny tyto prognózy však vláda s těmito penězi na mimořádnou valorizaci v rozpočtu na rok 2023 nepočítala.

Pokud jde o Mariana Jurečku, ten v posledních dnech působí jako „ministr na odstřel“, čelil výzvám k rezignaci nejen v souvislosti s nekompetentním výkonem funkce, ale také kvůli skandálu s ministerským večírkem po střelbě na Filozofické fakultě a s nevěrohodným vysvětlováním jeho průběhu. Měl by podle vás ministr Jurečka odstoupit?

Ano, hlavně s ohledem na to, že nezvládá řízení resortu. Ministr Jurečka je přímo zodpovědný za nedostatečnou pomoc lidem v důsledku dopadu vysokých cen všech základních životních potřeb – potravin, bydlení, energií, tepla, vody.

Mnoho zásadních věcí ministr Jurečka neřeší vůbec – například tristní situaci zdravotně postižených občanů závislých na pomoci jiných osob, kterým odmítá zvýšit směšně nízké příspěvky na péči a projednání mého dva roky starého návrhu zákona na jejich zvýšení neustále blokuje.

Odstoupit by měl i za to, že dopustil neuvěřitelné poškození rodin s nejmenšími dětmi v rámci tzv. vládního konsolidačního balíčku, který těmto rodinám sebral školkovné a slevu na manželku (manžela) pečující v domácnosti o děti, čímž je připravil zhruba o 44 000 korun čistého ročně.

Nemluvě o tom, že ministr odmítl od Nového roku navýšit částky životního a existenčního minima, navrhl snížit normativy a příspěvky na bydlení a prosadil nemorální podobu zvýšení rodičovského příspěvku, když jej upřel všem dětem do 4 let, které se narodily před 1. lednem 2024.

Velmi jste usilovali o zvýšení příspěvku na péči pro lidi se zdravotním postižením, což vláda odmítala kvůli napjatému rozpočtu. Vy jste avizovali, že budete o navýšení tohoto příspěvku dál usilovat, je tedy v tomto směru nějaký nový vývoj?

Tento návrh prosazuji již od minulého volebního období a ihned na začátku současného volebního období jsem tento návrh předložila znovu, což dokladuje číslo jeho sněmovního tisku – 9. A od té doby na každé schůzi Sněmovny navrhuji jeho předřazení na program jednání. Naposledy tomu tak bylo toto úterý, 16. ledna, kdy opět vládní poslanci odmítli tento návrh doprojednat v tzv. prvním čtení. Přitom by to zabralo cca 10 minut času.

Ale vlastní návrh ministr Jurečka a vláda nejsou schopni, nebo ochotni, předložit.

Situace těchto zdravotně postižených se už mezitím stala kvůli velkému zdražování základních životních potřeb i sociálních asistentských a pečovatelských služeb naprosto neúnosnou.

Řádná lednová schůze Poslanecké sněmovny je přerušena schůzí mimořádnou, kterou si koalice vyhradila na projednávání korespondenční volby. Jak se stavíte k tomuto nápadu?

Absolutně odmítavě. Korespondenční volba popírá a neguje základní ústavní principy volebního práva – zejména jeho tajnost, rovnost a přímost.

Pro mě osobně je na tom nejvíce nepřijatelná ta skutečnost, že tento typ volby otevírá prostor pro nátlak na voliče v tom smyslu, že volba přestane být svobodným rozhodnutím a věcí svědomí každého jednotlivce a bude moci probíhat pod kontrolou a pod dozorem jiných osob, které přitom mohou zneužít svého nadřazeného postavení – například v rodině nebo v zaměstnání.

A některé skupiny občanů, například velmi mladí prvovoliči nebo naopak senioři, budou cílem velkého tlaku na to, jak mají hlasovat. S minimální (nebo žádnou) možností, jak se tomu tlaku vyhnout.

Přitom ta svoboda volby bez nátlaku a bez vnější kontroly je pro mě ohromným výdobytkem a zásadní hodnotou.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

podáte rezignaci pane ministře Rakušane

Pane ministře obhajujete neobhajitelné. Po skutečnostech, které se veřejnost dozvěděla prostřednictvím MF dnes je na místě vaše rezignace. To, že policisté přišli na fakultu a šli jen do prvního patra, dál je to nezajímalo, i když už měli povědomost o tom, že hledaný je vrah, a ten se skutečně nachá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Jurečka , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseMivoj , 20.01.2024 19:50:54
a další cernoprdelnici neměli NIKDY být ve vládě,,Jen díky podvodu komouse Rychtáře se přilepili do 5ky a teď jen škodí a škodí,jako správní křesťané,,Jo a Rychtář je krycí jméno Rychetského ,, Vrána k vrane,,

|  12 |  0

Další články z rubriky

Zbořil: Za Stalina vnucováno. Pak vysmíváno. Dnes je to zpět

12:55 Zbořil: Za Stalina vnucováno. Pak vysmíváno. Dnes je to zpět

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Blížíme se velké válce? I k tomu se vyjádřil politolog Zdeněk Zbořil. A Green…