Další průšvih penzijní reformy: Už na vás startují tisíce šikulů

11.12.2012 8:13

Druhý pilíř penzijní reformy je především zajímavou příležitostí pro penzijní fondy, aby si na klientech pořadně vydělaly. Premiér Nečas by měl lidem říci, že většině z nich se tento způsob spoření nevyplatí. Tvrdí to v Lidových novinách ekonom Tomáš Prouza.

Další průšvih penzijní reformy: Už na vás startují tisíce šikulů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

ParlamentníListy.cz již dříve přinesly názor profesora Jaroslava Vostatka, podle kterého důchodová reforma pro drtivou část veřejnosti nebude výhodná. Nyní Tomáš Prouza přichází s názorem, že se tomuto výsledku nelze divit, protože uspokojení střadatelů vůbec nebylo záměrem tvůrců reformy. Poskytovatelé služby- penzijní fondy- se prý těší zejména na to, jak si na novém spořícím produktu namastí kapsu. A už se prý připravují.

Podle Tomáše Prouzy pak nabídka premiéra sejít se s šéfy penzijních fondů prý připomíná opožděnou snahu zachránit si tvář. Přišla totiž až poté, co největší hráči na trhu - ING, Axa a Aegon - odmítli účast na pseudoreformě.

Reforma je prý prostě nastavená špatně a výsledkem je, že vstup do druhého pilíře je pro většinu obyvatel nevýhodný. Premiér také mluvil o tom, že chce potenciálním klientům říkat pravdu. „Pokud to ale udělá, tak bude muset důrazně varovat, že pro většinu lidí bude podpis smlouvy nevýhodný - a takovou otevřenost jistě premiér na mysli neměl,“ obává se Prouza. A tak se chystá „informační“ kampaň za dva miliony.

Podle Prouzy přitom jediným, kdo bude schopen potenciální zájemce o druhý pilíř přesvědčit, budou nabízející fondy. Jenže ty zcela nepokrytě nahánějí tisíce nových prodavačů a slibují jim, jak si na „klientech“ reformy královsky vydělají. „Českou penzijní reformu tak budou moci dealovat lidé bez jakékoliv praxe či oficiálně ověřených znalostí, a často s jedinou motivací - vlastním výdělkem,“ konstatuje Prouza.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahoš, Majdan a zmlácený Ovčáček? Po konci „Václaváku“ se Česko rozhádalo na internetu. Ale hodně

8:36 Drahoš, Majdan a zmlácený Ovčáček? Po konci „Václaváku“ se Česko rozhádalo na internetu. Ale hodně

Demonstranti proti premiéru Babišovi a ministryni spravedlnosti Marii Benešové se přestali motat mez…