HIV pozitivní lékaři nikoho neohrožují, uklidňuje šéf lékařské komory

16.01.2012 22:28

Ostravský stomatolog vykonával svou praxi s vědomím, že je HIV pozitivní, pacienti ani jeho kolegové o tom ale neměli nejmenší tušení. Obavy ale podle šéfa České lékařské komory Milana Kubka nejsou na místě, všichni lékaři prý dodržují přísná bezpečnostní opatření, aby ochránili před nákazou své pacienty, ale i sami sebe.

HIV pozitivní lékaři nikoho neohrožují, uklidňuje šéf lékařské komory
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šéf České lékařské komory Milan Kubek

„Pokud vám spravoval zuby ostravský stomatolog Jan Zháněl, přijďte se nechat ve vlastním zájmu vyšetřit,“ dočetli se Ostravané ve výzvě, kterou zveřejnila Krajská hygienická stanice v Ostravě. Podle Milana Kubka ale byla určena spíš pro uklidnění občanů, než že by skutečně hrozilo riziko nákazy.

„Nedovedu si představit, že by se mohl pacient nakazit. Ať už mluvíme o stomatologovi či jiném specialistovi. Lékař pochopitelně používá ochranné pomůcky - rukavice a roušku. Používají je úplně všichni zdravotníci. Už jen kvůli sobě, nebezpečí přeci hrozí i opačně,“ uvedl v rozhovoru pro server Tyden.cz Kubek.

Pravděpodobnost nákazy je malá

„Všeobecně je pravděpodobnost nakažení velmi malá. Chrání se všichni. Důsledněji ovšem ti, kde jsou lékař a pacient v kontaktu "krev na krev". Už se stalo, že se chirurg při poranění nakazil chorobou, kterou měl pacient. Stejné to může být i v případě pacienta. Znovu ale opakuji, že ta pravděpodobnost je velmi malá,“ doplnil.

Podle Milana Kubka ani neexistuje žádný registr, kam by byli HIV pozitivní lékaři povinni se hlásit. Tuto povinnost obecně nemá vůbec žádný pacient. Záznamy o nakažených závažným virem jsou vedeny pouze v registru dárců krve, kde se hlásí i jiné snadno přenosné choroby, jako je žloutenka typu B a podobně. „Sama HIV pozitivita ovšem není důvodem ke ztrátě způsobilosti lékaře,“ uzavřel Kubek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jhe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lubomír Volný jde se Samkovou. A s lékařem, co šokoval ČT slovy o muslimech

11:34 Lubomír Volný jde se Samkovou. A s lékařem, co šokoval ČT slovy o muslimech

Známá pražská advokátka a bojovnice proti byrokratickému Bruselu Klára Samková, poslanec Volný, co o…