Ukázalo se , že více než třetina Čechů se domnívá, že čas od času přispět, nikomu neublíží. Přesto si však více než každý čtvrtý myslí, že je charita záležitostí jen pro bohaté. Deset procent lidí pomáhá proto, že se nechce cítit hloupě před těmi, co se mají hůře než on. Šest procent Čechů pak označuje charitu za citové vydírání spokojeně žijících lidí.
Čtěte také:
Vzhledem k tomu, že je v Česku v současné době více než 80 tisíc neziskových organizací, je zřejmé, že dávat je stále na co - pokud je tedy vůle. Například letos bylo jen na území Prahy nahlášeno více než 80 legálních různých charitativních sbírek. Problémem jsou však stále více ty nelegální, často naprosto podvodné.
„Několikrát jsme se snažili vybírat na boj proti HIV i na Dům světla pro lidi s tímto virem. V posledních letech však dárců na ulici radikálně ubylo. Určitě se na tom podílí krize a nová na obzoru, ale také to, že dříve byly sbírky poměrně ojedinělé, dneska když vylezete nahoře na Václavském náměstí a projdete ho dolů, můžete rozdat majlant, pokud byste všem těm, co různě postávají s pokladničkami a žádostí o pomoc, přispěli. Podpora pro HIV nemocné proto příliš velká není," postěžoval si ParlamentnímListům.cz ředitel Domu světla (dům, v kterém nacházejí nový domov lidé s HIV) Miroslav Hlavatý. Dodal, že problém je o to palčivější, že v jejich případě chybí stále i firemní dárci.
Čtěte také:
Nechtějí být totiž s touto problematikou jakkoli slučováni, raději proto prý dávají peníze organizacím, které jim na oplátku mohou udělat žádoucí reklamu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová