Homolka zavedla nejmodernější technologii 3D mapování srdce

12. 10. 2015 0:00

Kardiologické oddělení Nemocnice Na Homolce začalo při provádění srdečních katetrizačních ablací využívat novou, u nás zatím unikátní, špičkovou technologii – systém trojrozměrného srdečního mapování a navigace Rhytmia, kterou vyvinula bostonská společnost zaměřená na inovace zdravotnické techniky.

Homolka zavedla nejmodernější technologii 3D mapování srdce
Foto: shutter
Popisek: transplantace
reklama

Systém umožňuje okamžité a velmi přesné mapování srdce v průběhu katetrizačního zákroku. Trojrozměrná vizualizace s vysokým rozlišením poskytuje lékaři zřetelný obraz všech míst (mapu) a detailně zachycuje rozsah a rozložení vad, které vyžadují zásah.

„My a naši kolegové z IKEMu jsme byli přímo u vývoje systému, spolu s profesorem Kautznerem jsme ho v roce 2007 testovali v rámci klinické studie. Ke klinickému použití jsme ho na Homolku získali už loni, ale ještě jsme museli doladit některé technické detaily,“ říká profesor Petr Neužil, primář Kardiologického oddělení Nemocnice na Homolce. „Součástí systému je košíčkový katetr, který velmi rychle a efektivně snímá blízké a vzdálené body a zachycuje tak strukturu srdce a zároveň jeho aktivitu (odhalí zdroj arytmie). Systém je unikátní v tom, že vytvoří 3D vizualizaci během několika vteřin, zatímco předchozí systém umožňuje jen postupné mapování krok za krokem, na jehož základě teprve vygeneruje 3D mapu,“ vysvětluje výhodu systému Rhytmia Neužil.

Technologie 3D mapování (starší verze) se používá už cca 10 let a za tu dobu se stala zlatým standardem pro řešení komplexních srdečních arytmií, především nejčastější arytmie – fibrilace síní. Podle Neužila by bez 3D mapování nebylo vůbec možné tyto pacienty léčit.

Kardiologické oddělení Nemocnice Na Homolce je známé svým zaměřením na léčbu poruch srdečního rytmu, implantace kardiostimulátorů a defibrilátorů a léčbu akutních syndromů ischemické choroby srdeční. V posledním desetiletí se také podílí na výzkumu a vývoji nejnovějších technologií a může se pochlubit i řadou provedených unikátních zákroků, jako jsou například bezdrátové kardiostimulátory.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: MaB
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Správa železnic spustí bezpečnostní opatření na tratích se zjednodušeným řízením provozu

17:05 Správa železnic spustí bezpečnostní opatření na tratích se zjednodušeným řízením provozu

Správa železnic zavede od 15. srpna 2020 na tratích se zjednodušeným způsobem řízení dopravy podle p…