Irové se bouří proti nové dani. Bankéři jsou prý vyžraná prasata, politici zase hadi

2. 4. 2012 12:41

Polovina z 1,6 miliónu Irů vlastnících nemovitosti odmítla zaplatit novou daň ve výši sto eur. Termín zaplacení vypršel v sobotu. Asi pět tisíc Irů se v neděli zúčastnilo demonstrace proti dani. Využili k tomu výroční konferenci vládnoucí strany Fine Gael. Straníkům, kteří procházeli kordonem policistů, hrubě nadávali, jak uvedl list Irish Times. Demonstranti nastoupili s barvitými transparenty s karikaturami jako prase vyžraných bankéřů, přisluhovačských soudců a politiků. Dovolávali se i zemského patrona: Svatý Patriku, vrať se, je to tu pořád plné hadů, stálo dokonce na jednom z transparentů.

Irové se bouří proti nové dani. Bankéři jsou prý vyžraná prasata, politici zase hadi
Foto: Washington Post
Popisek: Irové mohutně protestovali proti dani z nemovitostí, která je nově zavedena

Demonstranti nesli transparenty „Není šance, nechceme platit“, „Zapomeňte na náš strach, tady končí škrty“, "Nemůžeme platit a nechceme platit", "Neplaťte za prohnilé banky", “Žádná daň z mých prachů“, nebo „Upírská daň“. Politici byli vyobrazeni s hadími těly nebo s upířími zuby. Ministra pro životní prostředí a místní rozvoj Phila Hogana vyobrazili s hitlerovským knírkem a sloganem Heil Hogan. Ke střetům s policí došlo, když protestující zablokovali zadní vchod do budovy, kde se konal sjezd strany, a policisté zajišťovali průchod straníkům, píší Novinky.cz.


Nemáme jinou možnost, brání se premiér


Premiér Edna Kenny obhajuje novou daň  tím, že vláda neměla jinou možnost, než ji zavést kvůli mezinárodním půjčkám pro zadluženou zemi. Daň byla zavedena po jednáních s EU, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem, který předloni zemi poskytl půjčku ve výši 67,5 miliard eur. Irsko ale musí kvůli tomu omezit deficit, výdaje a zvýšit daně. V roce 2010 byl deficit deset procent HDP. „Daň z nemovitosti je zákonem země,“ řekl proto Kenny. Daň je rovná a letos činila 100 eur. Očekává se ale, že v příštím roce dramaticky vzroste, protože se už bude platit podle hodnoty nemovitosti, jak poznamenaly Novinky.


{relatedarticles title="Psali jsme:" tag="Irsko" count="5"

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ava

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Web Top 100 - Internetové stránky ČEZ kralují mezi weby českých průmyslových a energetických firem

22:11 ČEZ: Web Top 100 - Internetové stránky ČEZ kralují mezi weby českých průmyslových a energetických firem

Nová česká, německá a francouzská mutace, vylepšená zákaznická sekce nebo užití profesionálních a un…