Klaus za mříže, profesorka Dvořáková na Hrad. Starý disident to nevzdává

15.12.2011 4:23

Patří prezident Klaus za mříže nebo ne? Jaká píseň by se vám líbila jako nová hymna revoluce? Nebo jakého byste chtěli nového prezidenta? To vše jsou otázky a odpovědi, které lze najít na v mnoha ohledech jistě kontroverzním webu Opona2009. Zatímco lidé odpovídají v anketě by z většiny prezidenta za mříže poslali, zdá se, že novou hymnou by mohla být píseň Karla Kryla Demokracie – ta vítězí nad slavnou písní husitů Kdož sú boží bojovníci. Pokud by návštěvníci webu měli možnost ovlivnit volbu budoucího prezidenta, pak stojí za zmínku, že by na Hrad posadili s velkou převahou Marka Ebena nebo také třeba politoložku Vladimíru Dvořákovou.

Klaus za mříže, profesorka Dvořáková na Hrad. Starý disident to nevzdává
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Výročí 17. listopadu lidé využili k demonstraci proti vládě
reklama

Anketa, kterou spustil na stránkách Opony2009 bývalý politický vězeň a i v současné době opět bojovník proti režimu Slávek Popelka, asi nahrává hlavně odpůrcům prezidenta Václava Klause. Napovídá tomu fakt, že z necelých 300 odpovědí je pouhých 6 takových, že prezident za mříže nepatří – zbytek odpovídajících se domnívá naopak, že ano.

Zajímavé je i to, že se na uvedených stránkách sdružení, které má ovšem prokazatelně i politické ambice, dá vybírat i nová (r) evoluční hymna. S tou se počítá poté, co bude současná vláda i režim svržen. V nabídce jsou dvě skladby, vede Krylova píseň Demokracie. Jako třetí zajímavost, jež nabízí k vidění zmiňovaný web, se nedá přehlédnout hlasování a návrhy osobností, které by s emohly stát v blízké budoucnosti novou hlavou státu. Na absolutní špičce je moderátor a herec Marek Eben, za ním je autor a provozovatel stránek Opona2009.cz Slávek Popelka, následovaný Táňou Fišerovou. Na předním místě sympatií  se drží i politoložka VŚE Vladimíra Dvořáková, slušnou pozici zaujímá i sociolog Jan Keller. Překvapují tváří pak může být mezi  návrhy na křeslo prezidenta také herec Jaroslav Dušek. Vše je samozřejmě podmíněno přímou volbou prezidenta – a tak se nedá vyloučit, že Čechy bude čekat možná hned několik překvapivých kandidátů. Vše je o krok blíže už i tím, že ve středu tento týden poslanci přímou volbu hlavy státu odhlasovali.

Vyzýval ke generální stávce. Marně. Plánuje ji tedy na příští rok

Slávek Popelka, který se proslavil v posledních měsících hlavně svým provoláním k národu a také komentářem o  “našem velmi drahém prezidentovi“, které se lavinovitě šířily emailovými schránkami tisíců Čechů, ve svých aktivitách rozhodně přestat nehodlá. Akce, při které chtěl vyhnat vládu bubnováním na bubínek, se sice s příliš velkým ohlasem nesetkala, stejně tak ani výzvy k tomu, aby Češi vstoupili do generální stávky.  Ta se měla uskutečnit v masové podobě 18. listopadu, dokonce i za přispění studentů. Jak je dnes již jasné – nedošlo k ničemu.

Přesto v současné době Popelka plánuje dál. A to na příští rok. Hned v lednu – 28. 1. – slibuje uskutečnění  Celostátní konference občanských iniciativ a odborů. Jejím tématem by měla být politická situace v ČR.

„Už minulý týden, 8.prosince přitom  projednali účastníci přípravného jednání Návrh uspořádání celostátní konference k současné politické situaci v ČR a shodli se na dalším společném postupu. Odmítáme anarchii a anonymní výzvy. Vážíme si velmi pomoci ze Švýcarska při odhalování korupce v ČR a velmi za to děkujeme. Tato konference by měla vyhodnotit stávající nálady ve společnosti a poptávku po změně. Uvědomujeme si, že nemáme právo mluvit jménem všech občanů ČR. Proto vyzýváme občanské iniciativy a hnutí k předložení seriozních, odborných posudků stávajícího stavu ve všech hlavních oblastech činnosti státu,“ vysvětlil cíle konference pro ParlamentníListy.cz Slávek Popelka.

A dodává, že doporučuje občanským iniciativám, aby jejich angažovaní odborníci předložili konferenci své zprávy v jednotlivých oborech :  školství, zdravotnictví, průmysl, energetika, kultura, církevní restituce, justice, policie, armáda, doprava, k důchodovému systému, k daňové soustavě, k sociálnímu zabezpečení, k ochraně životního prostředí,  případně v dalších oborech lidské činnosti v plném obsahu a ve zkrácené verzi  2 strany  A4. Na vše mají tyto iniciativy, jak Popelka zdůrazňuje, termín do 15. ledna 2012.

„Konference by měla vyzvat vládu a prezidenta republiky k odstoupení z politických funkcí pro ztrátu důvěry občanů ČR . Chceme na ní také přijmout usnesení, která budeme považovat za závazná. Očekáváme proto od pražských podniků, vysokých škol, případně od odborářů také nabídku do 15. ledna s možným prostorem, v kterém by se konference 28. ledna uskutečnila,“  doplňuje ještě Slávek Popelka.

Pokud politici nebudou chtít slyšet, navrhnou zestátnit některé podniky

Bez zajímavosti pak není ani plán k výzvě poslanců a představitelů politických stran, parlamentu a Senátu.  „Budeme chtít,  aby se distancovali od současné situace a manipulace ve vyšetřování trestních kauz z doby privatizace státního majetku a vyzvali orgány činné v trestním řízení.  Aby urychleně konaly ve věci vyšetření všech trestních oznámení na privatizaci státních podniků, korupci, zneužívání prostředků státního rozpočtu a v případě dalších již zveřejněných skandálů současných i minulých ministrů vlády ČR. V případě, že nebudou zjištěni a potrestáni  viníci, navrhujeme zestátnit  podniky, u kterých bude prokázáno, že byly převedeny do soukromých rukou zjevně neoprávněně,“  varuje dále Popelka s tím, že pokud nebude na výzvu vláda reagovat do  6 týdnů od konání konference, budou  občané ČR vyzváni  k stávkové pohotovosti .  A  také k protestu , který by se měl uskutečnit 15. března. Vyloučena (opět) prý není ani generální stávka, jež by trvala až do splnění požadavků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena Hechtová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politik STANu multimilionářem za pár týdnů. Rejžuje na ubytování lidí v karanténě. „No a co?“ glosoval Hřibův úředník

5:00 Politik STANu multimilionářem za pár týdnů. Rejžuje na ubytování lidí v karanténě. „No a co?“ glosoval Hřibův úředník

Naše redakce byla již před časem upozorněna na více než desítku smluv mezi pražským magistrátem a sp…