Odložené Vrbětice: „Policie se zachránila.” Obvinění Koudelky

07.05.2024 4:44 | Komentář

Zdaleka ne všichni dotčení hráči se smířili s policejním konstatováním o konci vyšetřování výbuchů v muničních skladech Vrbětice před deseti lety. Padla závažná obvinění nejen na adresu policejního orgánu či ministra vnitra, ale i BIS a jmenovitě Michala Koudelky. Pro ParlamentníListy.cz hovoří nejen renomovaný právní expert, ale též dobře obeznámený zdroj z prostředí našich tajných služeb.

Odložené Vrbětice: „Policie se zachránila.” Obvinění Koudelky
Foto: Screen vysílání ČT24
Popisek: Michal Koudelka z BIS na semináři v Poslanecké sněmovně

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) oficiálně odložila vyšetřování dvou výbuchů muničních skladů ve Vrběticích z října a prosince 2014. Po deseti letech je podle policistů zřejmé, že za akcí stáli agenti ruské tajné služby GRU. Podle ministra Rakušana jde o potvrzený akt státního terorismu Ruska vůči České republice. 

„NCOZ ve svém rozhodnutí konstatovala podíl ruské vojenské rozvědky na způsobení výbuchů a smrti českých státních příslušníků včetně toho, že nejde o ojedinělou akci, ale o součást dlouhodobého diverzního působení ruské vojenské rozvědky na území Evropské unie a Ukrajiny. 

Policejní orgán považuje za prokázané, že výbuchy obou skladů ve Vrběticích provedli příslušníci ruské vojenské rozvědky, Hlavní správy generálního štábu Ozbrojených sil Ruské federace, známé pod zkratkou GRU, jejichž motivem bylo zabránit dodání zbraní a munice do oblastí, kde ruská armáda prováděla své operace,“ uvedli policisté.

Přestože česká média ve své většině bez kritických poznámek přejala sdělení policejního orgánu a ministra vnitra Rakušana o jasné vině i závěru, jak to s výbuchy muničních skladů ve Vrběticích před deseti lety bylo, otazníky podle zjištění redakce přetrvávají. A to dokonce i uvnitř zpravodajské komunity. 

Kromě toho se objevila varování, že rozhodnutí o vině ze spáchání jakéhokoli trestného činu nemůže nikdy v demokratickém státě rozhodnout policie, nýbrž soud. Na to pro ParlamentníListy.cz upozorňuje i právní expert a univerzitní docent Zdeněk Koudelka.

„Jako advokát jsem přirozeně nedůvěřivý k jednostranným závěrům policie. To, že policie případ odložila, jí umožňuje tvrdit téměř cokoliv, aniž by musela svá tvrzení dokazovat. Pokud by ve věci bylo zahájeno trestní stíhání, a to i třebas proti uprchlému v nepřítomnosti, tak by mohl obhájce obviněných lidí získat přístup do spisu a podrobit i v následném soudním řízení tvrzení policie kritice. Možná by pak vyplulo na povrch, že tvrzení není podepřeno důkazy.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

policie se zachránila, když byla kauza "Vrbětice" ukončena., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuse8cc1c64ee4703e5406b51e7eb23e936f68e014b419b213a802 , 07.05.2024 12:33:25
Pokud by se vyšetřovalo dál, mohla by se ukázat pravda. A to americký agent Koudelka nepotřebuje. Stejné nejasnosti jsou v kauze střelby na Filosofické Fakultě a Klánovicích. proto i zde se nic nedozvíme.

|  15 |  0

Další články z rubriky

„Přestaňte se honit za přízraky Putina.“ Verze Fialy o žháři vyslaném Rusy zpochybněna

20:57 „Přestaňte se honit za přízraky Putina.“ Verze Fialy o žháři vyslaném Rusy zpochybněna

Bylo Česko terčem ruských tajných služeb, které chtěly prostřednictvím španělsky mluvícího cizince z…