Několik základních otázek k tématu cestovní medicíny

26.06.2014 0:00

Několik základních otázek k tématu cestovní medicíny
Foto: Thinkstock - fotobanka playnet
Popisek: ilustrační foto

Poradna odborníka k tématu cestovní medicíny

Dobrý den, paní doktorko, v září letíme do Mexika, a tak jsem se chtěla zeptat, kdy je vhodná doba začít řešit cestovní očkování?
Vhodnou dobou pro navštívení lékaře jsou 3 měsíce před odjezdem. Očkování při cestách do zahraničí provádějí pracoviště specializovaná na cestovní medicínu, kde Vám na míru připraví plán očkování podle výskytu infekčních onemocnění ve vámi zvolené zemi. Do Mexika není povinné žádné očkování, doporučené je očkování proti virové hepatitidě A, v pořádku bychom měli mít očkování proti tetanu. Podle druhu a délky pobytu je potřeba zvážit event. očkování proti hepatitidě B (dnes už toto očkování mají všichni občané ČR do 24 let věku v rámci očkovacího kalendáře), vzteklině, břišnímu tyfu a meningokokovým nákazám. Kromě nemocí, kterým lze předejít očkováním, se v Mexiku vyskytuje i malárie a horečka dengue – cestovatel by měl být odborníkem poučen, ve kterých oblastech hrozí tato onemocnění a jakým způsobem se před nimi chránit.
 


Dobrý den, v létě chci podniknout třítýdenní cestu po Evropě, kde by případná zdravotnická péče měla být všem občanům členských zemí EU hrazena. Přesto měla bych se na něco připravit před odjezdem?
Ano, je pravda, že obyvatelům členských zemí EU je poskytnuto bezplatné ošetření v rámci běžného pojištění, ale pouze ve veřejných zdravotnických zařízeních a v omezeném rozsahu. Péči v soukromých zdravotnických zařízeních, která převažují ve většině turistických oblastí, budete muset vždy uhradit plně ze svého. Proto vždy doporučuji sjednat si cestovní pojištění po dobu zahraničního pobytu. Navíc bych nepodcenila ani další rizika, jako jsou infekční nemoci či úrazy. Při cestování do zahraničí i v rámci Evropy doporučuji očkovat se proti žloutence typu A i B, které patří k tzv. cestovatelskému základu.

Dobrý den, chystám se na pracovní cestu do Norska. Byl jsem varován, že se v poslední době ve Skandinávii zvýšil výskyt žloutenky. Mám tedy zvážit očkování?
Zdravotnické úřady v Norsku opravdu hlásí zvýšený výskyt virové hepatitidy (žloutenky) typu A. Žloutenka typu A v Norsku nebývala obvyklým onemocněním. V případě stávající epidemie mají norské úřady podezření na přenos viru kontaminovaným jídlem. V tomto případě Vám spolehlivou imunitu poskytne především očkování. I při dodržování všech hygienických pravidel se nemusíme nákaze vyhnout. Virová hepatitida A se přenáší nejen kontaminovaným jídlem, ale i kontaktem (nemoc špinavých rukou). Cestovatelům doporučujeme i očkování proti hepatitidě B, která se přenáší krví (úrazy, ošetření v zemích s nízkým hygienickým standardem) a úzkými sociálními kontakty. Proti oběma typům žloutenky je dostupná kombinovaná vakcína  - při jejím použití je menší počet aplikací (3 místo 5), cena je srovnatelná jako při podání obou vakcín odděleně. Ochrana je dlouhodobá, po aplikaci 3 dávek už není potřeba žádné přeočkování.

Dobrý den, s rodinou plánujeme dovolenou v Egyptě a zajímalo by mě, na co si nejvíce dát pozor co se týče potravy a vody.
V zemích s nízkou úrovní hygieny je třeba věnovat velkou pozornost výběru jídla. Vyvarujte se salátů, syrové zeleniny, nepasterizovaného mléka a mléčných výrobků (sýr, zmrzlina). Jezte pouze jídlo, které bylo uvařeno a je ještě horké nebo ovoce, které si sami omyjete v bezpečné vodě a oloupete. Byla bych opatrná i u konzumace jídla a pití od pouličních prodavačů. Nepoužívejte vodu z místního veřejného vodovodu (ani na čištění zubů), studní a jiných zdrojů. Kupujte balenou vodu nebo vodu převařujte, další možností je dezinfekce vody speciálním přípravkem. Kontaminované mohou být i kostky ledu.  Při návštěvě těchto zemí klientům doporučuji alespoň očkování proti virové hepatitidě A (žloutence), která se v těchto zemích velmi snadno šíří.

V létě jedeme s manželem do Ruska, východně od Moskvy. Chtěla jsem se zeptat, zda do této oblasti doporučujete nějaké očkování?
Před cestou do Ruska si zkontrolujte platnost očkování proti tetanu, který se přeočkovává každých patnáct let, u osob starších 60 let každých deset let. Prostřednictvím kontaminovaných potravin, vody a nedostatečné hygieny se cestovatelé mohou nakazit i žloutenkou typu A. Ta společně s hepatitidou B patří k nejvíce doporučovaným očkováním pro danou oblast. Při delším pobytu ve volné přírodě v Rusku je vhodné očkování proti klíšťové meningoencefalitidě a vzteklině.

Dobrý den, během zimy bychom s přáteli chtěli navštívit nějakou tropickou oblast. Jak se dá urychlit léčba v případě, že nás postihne tzv. cestovatelský průjem?
Ve většině případů stačí samoléčba, protože onemocnění mnohdy není tak těžké, aby byla nutná návštěva lékaře. V některých oblastech není lékařská péče dostupná, proto by léky proti průjmu měly být nedílnou součástí každé cestovatelské lékárničky. Konkrétní léky proti průjmu je vhodné konzultovat s lékařem, protože některé přípravky jsou na lékařský předpis. Základem léčby průjmových onemocnění je dostatečné doplnění tekutin (rehydratace). Při vyšší ztrátě tekutin lze použít rehydratační roztok v prášku, který bývá k dostání v obchodech a lékárnách.

Do zemí rovníkové Afriky a Jižní Ameriky je povinné očkování proti žluté zimnici. K doporučeným očkováním patří očkování proti žloutenkám A, B, břišnímu tyfu, vzteklině, meningokokovým nákazám, dětské obrně a choleře.

MUDr. Zdenka Manďáková, Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem, Očkovací centrum a poradna pro cestovatele, regionální pracoviště Praha

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaB

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…