Odborník: V novele zákoníku práce je jistá nekonformita s ústavou

23.02.2012 16:48

ČSSD nedávno zmínila, že podá ústavní stížnost na podnět odborů k novele zákoníku práce, podle které může zaměstnavatel dát výpověď zaměstnanci během jeho nemocenské. Jde přesně o ten případ, kdy zaměstnanec poruší léčebný režim po dobu prvních tří týdnů nemoci. Odborník na pracovní právo Miroslav Bělina pak v rozhovoru pro Český rozhlas připustil, že se skutečně může jednat o nekonformitu s ústavním řádem. A vysvětlil proč.

Odborník: V novele zákoníku práce je jistá nekonformita s ústavou
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Podle odborníka na pracovní právo Miroslava Běliny není problém v novele zákoníku práce ve dvojím trestu – jak tvrdí odbory - ale v tom, že dodržování léčebného režimu nesouvisí bezprostředně s výkonem práce a není to pak také pracovněprávní povinnost.

„Zaměstnanec má vykonávat povinnosti, které souvisejí s výkonem práce. Pokud nevykonává, může být případně postižen krajním opatřením, i výpovědí. Pravda je, že dodržování léčebného režimu nesouvisí bezprostředně s výkonem práce a není to pracovněprávní povinnost. Zatím nikdy zaměstnanec nemohl být postižen za něco, co nesouvisí přímo s výkonem práce,“ vysvětlil pro rádio Bělina.

Zmínil, že na tento problém už upozorňovali lidé v legislativní radě vlády. A koneckonců to zmínily i odbory, jimž ale vadí, že podle novely může být člověk potrestán za jednu věc dvakrát. To je podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Zavadila, z právního hlediska nepřípustné. 

„V případě porušení léčebného režimu je vztah mezi veřejnou správou a zaměstnancem, nikoli mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem,“ zdůraznil k tomu Zavadil. 

Nejen odborům, ale i ČSSD pak vadí ještě jiná věc a to, že si například člověk odskočí pro léky nebo při zhoršení stavu musí vyhledat lékaře. Kvůli kontrole, která ho nezastihne doma, může tedy dostat výpověď i z tohoto důvodu. 

Podle Běliny jsou však podobné případy právně ošetřeny a situaci v tomto případě není nutné vnímat jako dramatickou.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

4:44 Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

Prozradil pirátský poradce Petr Beneš z pražského magistrátu citlivé informace protistraně, s níž se…