Ústavní soud se chová jako třetí komora parlamentu, řekl Paroubek

17.04.2010 12:33

"Je to neuvěřitelné rozhodnutí, jako kdyby Ústavní soud byl třetí komorou parlamentu," reagoval pro deník Právo na soudní verdikt ohledně změny určování výšky důchodů šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Ústavní soud se chová jako třetí komora parlamentu, řekl Paroubek

Paroubek zároveň pochybuje o nestrannosti soudu. "Otázkou je, zda je Ústavní soud nestranný orgán, kterým by měl být, či jedná jako politický sbor. Druhá možnost se zdá jako pravděpodobnější, už pro načasování tohoto verdiktu," řekl Právu.

K důchodovému pojištění podle něj soud přistupuje jako k obchodu, nikoli jako k veřejné službě. "Takto by mohl například uznat nárok na válečnou kořist, protože posoudí válku jako obchod, a nikoli jako tragédii."

Je to podle něj vážné rozhodnutí bez politické odpovědnosti a je přesvědčen, že jde o aktivistické pojetí, které odporuje liteře i duchu ústavy.

Náš důchodový systém je neudržitelný, varuje Nečas

Volební lídr ODS Petr Nečas označil rozhodnutí soudu za zcela průlomové. "Je to velmi zásadní věc. Soud stanovil, že se musí zvýšit zásluhovost v průběžném důchodovém systému. Důsledkem bude nárůst výdajů státního rozpočtu," řekl Právu.

Za čtyři roky podle něj bude takto nastavený systém stát asi 25 miliard korun. Hrátky kolem důchodového systému by tak měly okamžitě skončit. Česko musí urychleně prosadit důchodovou reformu. "Jsme připraveni podřídit naše politické postoje tomuto stanovisku soudu," řekl Nečas.

Více: Mach (SSO): Ústavní soud se zbláznil

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy Praha: Pražští hasiči se školili v kácení nebezpečných stromů

22:17 Lesy Praha: Pražští hasiči se školili v kácení nebezpečných stromů

Jak správně postupovat při havarijních těžbách i rizikovém kácení se poslední lednový den učili hasi…