Ve sněmovně je další návrh na omezení imunity zákonodárců

03.09.2011 16:03

V dolní komoře je další návrh na omezení imunity zákonodárců a ústavních soudců. Předloha, kterou tentokrát podepsali poslanci ze všech sněmovních stran, by zrušila doživotní imunitu. Trvala by jen po dobu mandátu. Naposledy se o omezení imunity jednalo ve sněmovně loni na podzim. Koaliční návrh, který rušil i přestupkovou imunitu, poslanci neschválili. Jde o ústavní změnu, k jejímuž přijetí je potřebných 120 z 200 hlasů.

Ve sněmovně je další návrh na omezení imunity zákonodárců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
reklama

Nynější předloha se týká jen doživotní imunity. Předkladatelé tvrdí, že rozšíření jejího rozsahu i na dobu zániku mandátu bylo chybou zákonodárce. "Takový rozsah imunity navrhovatelé považují za neodůvodněný," napsali v důvodové zprávě. 

Poslanec by byl stíhán po skončení mandátu 

Nadále bude podle předlohy platit, že poslance ani senátora nelze trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Pokud by ale sněmovna nebo Senát s vydáním nesouhlasila, nic by nebránilo stíhání zákonodárce po zániku mandátu. Obdobně by to platilo pro ústavní soudce, o jejichž vydání rozhoduje horní parlamentní komora. Promlčecí doba by podle předkladatelů neběžela. 

K tématu Omezení imunity neschváleno: Chcete dál svá privilegia, hřímal Kalousek

Na podzim hlasovalo pro ústavní změnu 89 ze 124 přítomných poslanců a nebyla přijala. ČSSD chtěla přestupkovou imunitu částečně zachovat, pro koaliční návrh zvedli ruce jen čtyři její poslanci. Vládních poslanců však bylo ve sněmovně jen 85 z tehdejších 118. V případě přestupkové imunity si nyní mohou zákonodárci vybrat způsob projednání svého přečinu, a to buď v obvyklém správním řízení, nebo v mandátovém a imunitním výboru. 

Nynější poslaneckou předlohu podepsali za strany vždy její zástupci ve vedení sněmovny a předsedové klubů. Za ODS to jsou Miroslava Němcová a Zbyněk Stanjura, za TOP 09 a Starosty Vlasta Parkanová a Petr Gazdík, za VV Kateřina Klasnová a Vít Bárta, za ČSSD Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka a za KSČM, která ve vedení komory nikoho nemá, jen šéf jejích poslanců Pavel Kováčik. 

Čtěte více:
Peake: Bárta jako předseda VV má naši podporu ať už s imunitou, nebo bez ní
Bárta koriguje svá slova: V čele klubu nekončím. Budu bojovat
Bárta požádal o vydání. Jeho fanynka jásá: Máte zas můj hlas
Poslanci nejspíš zbaví Bártu imunity. Většina souhlasí

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: Jaké služby platí nájemce bytu

9:15 dTest: Jaké služby platí nájemce bytu

Nájemce je povinen platit pronajímateli za služby, které v bytě či domě bezprostředně spotřebovává a…