Vinaři v čele s Haškem: To chcete, Kalousku, aby se k nám dovážel vinný prášek?

02.02.2012 12:14

Co mohli, tak to vinaři v čele s hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem (ČSSD) dnes použili jako argumenty vůči záměru ministra financí Kalouska zavést spotřební daň z vína. Z rukávu Hašek, ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec, či předseda Svazu vinařů Jiří Sedlo vysypali hned všechny argumenty, které by zavedení daně přineslo – nezaměstnanost v regionu Břeclavsko a Znojemsko, dovoz levných vín, či dovoz prášku, který by se jen smíchal s vodou. To vše, pane ministře financí, chcete? zněla pak nevyřčená otázka.

Vinaři v čele s Haškem: To chcete, Kalousku, aby se k nám dovážel vinný prášek?
Foto: Hans Štembera
Popisek: První místopředseda ČSSD Michal Hašek

„Neexistuje žádný racionální důvod pro to, aby vláda zpoplatnila vinaře a uděláme vše pro to, aby tomu tak nebylo,“ zdůraznil dnes na tiskové konferenci hejtman Michal Hašek

„Pokud ministr financí neustoupí, tak na jižní Moravě okamžitě rozjedeme petiční akce,“ řekl dále Hašek a upozornil spolu s předsedou Svazu vinařů Jiřím Sedlem, že nikde v Evropě taková daň není, kromě Francie, kde je ale jen malá.

„Dojde k nakupování vína v okolních státech a bylo by to jako u pohonných hmot,“ zmínil také ke svým argumentacím Hašek.

„Víno doslova a do písmene živí řadu lidi na Moravě a to zavedení DPH by jim utržilo těžkou ránu. Rada Jihomravského kraje nesouhlasí se záměrem… Takový krok by poškodil vinařství a to právě v okrese postiženém už tak ekonomickou krizí,“ dodal na obranu vinařů Hašek.

Blíží se k nám arktická zima. A ted tohle?

„To, že se k nám blíží arktická zima, je pro vinaře druhá rána po informaci o uvalení spotřební daně na víno,“ připomněl pak ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec zimu roku 1985, která zcela zlikvidovala vinné výhonky.

Vinaři pak upozornili i na to, že víno není jen alkohol, ale také lék, který kromě jiného obsahuje hodně flavonoidů. Kromě alkoholu totiž obsahuje víno i fenoly. Fenolické látky pak tvoří skupinu sloučenin, z nichž jsou významné právě zmiňované flavonoidy. Vyšší obsah fenolických látek se pak nachází především v červeném víně a to má tak příznivé účinky kromě jiného i na kardiovaskulární systém.

A když se k nám bude dovážet víno levné, anebo dokonce prášek, který se po smíchání s vodou nechá jen zkvasit, tak to bude podle vinařů velký zásah právě i v té zdravotnické oblasti.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: olb

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hroby“ a Zeman: Saša Vondra drtivě mluvil o Babišovi i prezidentovi. Vzbouření ulice, červené karty poněkud jinak...

10:51 „Hroby“ a Zeman: Saša Vondra drtivě mluvil o Babišovi i prezidentovi. Vzbouření ulice, červené karty poněkud jinak...

REPORTÁŽ „Miloš Zeman povýšil osobní mstu nad zájmy země a své vlastní politické strany. Větší hrozb…