Zbořil: Zničili českou politiku. Teď u soudu řeší, kdo uplácel a píchal

06.03.2012 8:43

Po všech zkušenostech z dávné i nedávné minulosti si lid, který je v ČR, alespoň podle Ústavy, zdrojem veškeré státní moci, a to ve státě, který je svrchovaný, jednotný, demokratický... založený na úctě k právům a svobodám člověka a občana, dlouho nechtěl připustit, že ti, na které delegoval část svých práv a svobod, se mohou stát příkladem nevychovanosti, prolhanosti a adolescentní politické vychytralosti.

Zbořil: Zničili českou politiku. Teď u soudu řeší, kdo uplácel a píchal
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Politolog Zdeněk Zbořil

Už dávno jsme se sice vzdali naděje, že druhá generace českých politiků, zrozená velkým třeskem tiché a tak trochu utajené transformace, bude lepší než ta první, ale stále jsme doufali, že  alespoň někdo se bude snažit bránit hodnoty, které po změnách v letech 1989-1992 měly být přijímány když ne všeobecně, tak alespoň většinou občanů České republiky.

Špinavé věci, o kterých se jedná díky Věcem veřejným před Obvodním soudem pro Prahu 5, nejsou ale zajímavé jen svou skutkovou podstatou. Snad ještě horší je vzrušení publika, ať již jej tvoří reportéři, degradující svá média z hlídacích psů demokracie na honící psi nedemokracie, nebo jen veřejnost, shromažďující se před budovou soudu, na chodbách a snažící se dostat do soudní síně.

Jako by šlo o senzační odhalení něčeho, o čem ještě nevíme a čeho je nám třeba se vyvarovat.  Zato koaliční mlčenlivost, na rozdíl od tohoto ostrého sledovaní věcí, ta je ještě příznačnější. Vláda, která se odmítala scházet kvůli voštině v zadní části těla a prskajícímu stařečkovi, s nezájmem naslouchá, jak se nikoli v kuloárech a v pozdních nočních hodinách, kdy je možné předpokládat nějaký druh společenské únavy, ale před soudní stolicí a za přítomnosti veřejnosti vypovídá o tom, kdo koho uplácel, podváděl a píchal.

V posledních letech se bulvarizace či spíše vulgarizace české politiky, o které jsme kdysi uvažovali jako o kontaminované mnohými animozitami, dostala až za hranice toho, co je možné považovat za snesitelné.  Ale pozoruhodné je i to, že aktéři tohoto tragikomického představení nejen nechápou, jak jsou tragičtí a směšní, ale vůbec je ani nenapadá, že již učinili, ať už bude výrok soudu jakýkoli, nedůvěryhodnými nejen sebe a své voliče, ale také českou politiku, chceme-li české věci veřejné. To, že se shodou okolností příčinou tohoto stavu stala strana, která se jako Věci veřejné nazývá, je jen takovou smutnou tečkou za tím celým případem.

Jde tedy jen o Věci veřejné nebo o modus české politiky, která podobně jako leckde jinde (viz aféry německého prezidenta, italského a francouzského předsedy vlády aj.) a jen trochu jednodušeji, je taková, jak ji to občané dovolili? A nejsou Věci veřejné pro mnohé jen hlupáky přistiženými při činu či zločinu, kteří dělají to, co ostatní umějí obratněji a nenechávají se u toho chytit?

Fotogalerie: - Soud s Bártou

Soudní řízení s Vítem Bártou
Soud s Vítem Bártou. Kateřina Klasnová podpořila s...
Soud s Vítem Bártou. Kateřina Klasnová podpořila s...
Jaroslav Škárka u soudu s Vítem Bártou
Jaroslav Škárka u soudu s Vítem Bártou
Začalo soudní řízení s Vítem Bártou, který je obža...

Autor je politolog

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Zdeněk Zbořil

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný ochránce práv: Ombudsman radí se sdílenou ekonomikou

22:45 Veřejný ochránce práv: Ombudsman radí se sdílenou ekonomikou

Při poskytování služeb v rámci tzv. sdílené ekonomiky lidé bohužel často neplní všechny své povinnos…