Bárta nevydýchal Škárku: Bylo to na toaletě. Ne, bylo to v salonku...

5. 3. 2012 21:00

Předseda poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta u Obvodního soudu pro Prahu 5 zakouší, jaké to je sedět na lavici obžalovaných. Soud totiž od pondělí řeší kauzu údajných úplatků. Uplácet měl Bárta své kolegy z VV. „Musel jsem se držet, jak jsem to slyšel, málem jsem bouchnul,“ poznamenal na chodbě soudu v pondělí Bárta k výpovědi poslance Jaroslava Škárky. Ta ho zjevně nadzvedla ze židle a proto směrem k soudci několikrát poznamenal, že Škárka téměř ve všem lže. Co jiného také v soudní síni zaznělo?

Bárta nevydýchal Škárku: Bylo to na toaletě. Ne, bylo to v salonku...
Foto: Vladimír Škarda
Popisek: Soudní řízení s Vítem Bártou
reklama

Vrzající lavice, přes něž nešlo slyšet výpovědi obžalovaných a „ulhaný Škárka“.  I tak by se dalo charakterizovat dnešní hlavní líčení u Obvodního soudu pro Prahu 5. Soud totiž rozmotává kauzu, v níž je šéf poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta obviněný, že svým spolustraníkům předával peníze v obálkách, aby si u nich zajistil loajalitu. Spolu s ním je obžalován i nyní nezařazený poslanec Jaroslav Škárka a to kvůli přijetí úplatku.

„Úroky jsem od nich nežádal, nejsem lichvář. Považuji dnes za fatální, že jsem jim ty peníze dával v hotovosti,“ řekl například ve své dopolední výpovědi u soudu Vít Bárta. Úplně odmítl, že by šlo o úplatky. Poslanci si totiž stěžovali na to, že mají menší poslanecké náhrady a on jim chtěl pomoci.

„Moje motivace? S Věcmi veřejnými jsem žil,“ odvětil pak Bárta na otázku předsedy senátu Jana Šotta, proč peníze, tedy půjčky, vůbec svým spolustraníkům nabízel.

Toaleta, koupelna, nebo salonek?

„O penězích jsme mluvili na toaletě a to při puštěném kohoutku,“ řekl před soudem pak kromě jiného bývalý výkonný místopředseda VV Škárka. Bárta mu prý peníze nabídl v koupelně ministerstva dopravy. Na to ale Bárta atakoval slovně tím, že to vůbec nebyla koupelna, ba ani toaleta, ale byl to salónek na ministerstvu dopravy.  „Požádal jsem Jardu, aby šel za mnou do salonku, který je za kanceláří ministra dopravy," popsal soudu naopak Bárta. Půjčku mu pak předal loni 29. března ve své kanceláři na Kosárkově nábřeží, tedy v domě, kde bydlí.

„Nejprve mi Vít Bárta nabízel milion korun za to, že složím mandát poslance, až pak mi dal obálku se 170 tisíci korunami,“ vypověděl také Škárka.

„Je lež, pokud pan Bárta říká, že jsem si od něj půjčoval opakovaně," zmínil naopak Škárka. Slova o lži ale naopak u soudu několikrát použil Bárta, a to když se jal po výpovědi Škárky ze sebe smýt obžalobu z jeho strany. „Škárka lže, když mluví o zakázkách na ministerstvu dopravy. Lže o mém propojení na podnikatele Hrdličku a Janouška, těm jsem naopak zakázal vstup na ministerstvo dopravy," hlásal Bárta ještě v tu chvíli, kdy Škárka stál před soudcem v místě, kde obvykle vypovídají svědci a obžalovaní.

Škárka totiž u soudu tvrdil, že v roce 2009 do Věcí veřejných finančně vstoupili nejen Vít Bárta, ale také další pražští podnikatelé - Tomáš Hrdlička a Roman Janoušek. Jenže politici z Věcí veřejných vždy vazbu na Hrdličku a Janouška, označované médii často za vlivné „pražské kmotry", odmítali.

Trojlístek chtěl prý vytěžit peníze ze zakázek

„VV měly nastavena pravidla, jak vytěžit peníze z veřejných zakázek,“ zaznělo také od Škárky, jenž vysvětlil, že k tomu měl sloužit interní dokument Věcí veřejných, takzvaný "Etický kodex". Vytěžovat peníze ze zakázek pak mělo právě trio Hrdlička, Janoušek, Bárta.

„Strana přestala být demokratická, když tam vstoupili v roce 2009 Bárta, Janoušek a Hrdlička. Od té doby získala autokratický charakter a byla v ní potlačena demokratická diskuse a od té doby se i datuje netransparentní financování strany," prohlásil k tomu Škárka. „Chtěli jsme stranu s Kočí a poslancem Humlem očistit od praktik jako je sledování, či vydírání,“ dodal pak k tomuto tématu.

„To je lež,“ oponoval na to později Bárta. Odmítl i obvinění, že by vůbec kdy koho "uplácel". Důvod, proč se taková lež na jeho hlavu snesla, bylo prý změnit výsledek voleb z roku 2010. "Cílem bylo rozštěpení poslaneckého klubu Věcí veřejných. Šlo o restrukturalizaci vládní koalice," prohlásil.

John měl dostávat 150 tisíc

„Radek John měl od Bárty dostávat 150 tisíc korun,“ podotkl také Škárka. „Byl jsem osobně přítomen jednání firmy ABL, kde se hovořilo, že pan John bude pravidelně dostávat částku 150 tisíc korun," vypověděl také Škárka vysvětlením, že peníze měl John dostávat v době, když jej VV angažovaly, ale zda tomu tak skutečně bylo, a po jakou dobu měl John peníze dostávat, tak to neví. 

„Prosím, abyste se tolik nevrtěli na dřevěných lavicích, které vržou. Výpověď se nahrává a mohl by být problém rozumět,“ vysvětlil při odpoledním jednání předseda senátu Jan Šott. Jednací místnost soudu v Justiční paláci v Praze na Smíchově byla po celý jednací den totiž zcela zaplněná novináři a na rozdíl od hlasité výpovědi Víta Bárty Škárka hovořil velice tiše, takže mu nebylo chvílemi vůbec rozumět.  

Soudní líčení u Obvodního soudu pro Prahu 5 v kauze údajných úplatků od Víta Bárty bude pokračovat i v úterý. K soudu se má dostavit například poslankyně Kristýna Kočí, která byla z poslaneckého klubu VV vyloučena a nyní je nezařazená. Dopředu se dá předpokládat, že výpověď Kočí bude také velmi zajímavá, neboť dnes ráno před soudce vystoupil Tomáš Vacke, který prý měl poměr s Kristýnou Kočí a požádal soudce, aby ho vyslechl. Kočí však na Facebooku popřela, že by ho byť jen znala.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: olb
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nelegální noční srazy pejskařů. Dobře, že jim vláda zatla tipec!“ I toto zní ze Sněmovny

20:57 „Nelegální noční srazy pejskařů. Dobře, že jim vláda zatla tipec!“ I toto zní ze Sněmovny

ANKETA Mají další vládní opatření podporu na politickém spektru? Nezdá se to. Dle mnohých vyjádření …