Zeman uvítal, že někteří senátoři z ČSSD nepodpořili žalobu na Klause

27.02.2013 13:07

Budoucí prezident Miloš Zeman přivítal, že se někteří senátoři ČSSD nepřipojili k žalobě na dosluhujícího prezidenta Václava Klause kvůli velezradě. Zeman to novinářům řekl při příchodu do své pražské kanceláře. Návrhem žaloby části senátorů se bude zabývat senátní organizační výbor ve středu odpoledne. Mimořádná schůze, na níž by Senát rozhodl, zda žalobu Ústavnímu soudu podá, nebo ne, by se mohla podle neoficiálních informací uskutečnit v pondělí. Informuje o tom ČTK.

Zeman uvítal, že někteří senátoři z ČSSD nepodpořili žalobu na Klause
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

"Já se domnívám, že pokud páni senátoři žalují pana prezidenta Klause pro velezradu, tak je to poněkud velmi a velmi nadnesený termín. A velmi jsem uvítal, že i někteří sociálnědemokratičtí senátoři tento návrh odmítli," řekl Zeman.

Pokud návrh žaloby splní všechny požadavky, výbor vydá doporučení Senátu

Návrh žaloby podepsalo 28 senátorů. Spolu se žádostí o svolání mimořádné schůze jej ve středu převzal předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), řekla ČTK tisková tajemnice horní komory Pavlína Heřmánková. Výbor se sejde v 17:00. Pokud členové výboru dospějí k názoru, že návrh žaloby splňuje formální požadavky, vydají horní komoře doporučení, zda ji má schválit, nebo zamítnout.

Schůze pléna zatím svolána nebyla. Aby Senát návrh žaloby postoupil Ústavnímu soudu, musela by ji podpořit nadpoloviční většina přítomných členů horní komory.

Senátoři vytýkají amnestii a nepodepsání doplňku k lisabonské smlouvě

Jde o první návrh žaloby na českého prezidenta. Týká se nejenom amnestie. Senátoři prezidentovi vytýkají například i to, že dosud nepodepsal doplněk lisabonské smlouvy o novém záchranném fondu eurozóny, nebo připomínají jeho údajné otálení s podpisem dodatku k Evropské sociální chartě.

Horní komora by měla podle dřívějších informací navrhnout, aby Ústavní soud rozhodl o tom, že se Klaus dopustil velezrady, ztrácí prezidentský úřad a způsobilost jej znovu nabýt, nárok na prezidentský plat, ale i další požitky po skončení výkonu funkce, jež vyplývají ze zákona. Klausovo funkční období skončí už 7. března.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

NPÚ: Střechu věže Jakobínka zdobí plechová makovice

11:53 NPÚ: Střechu věže Jakobínka zdobí plechová makovice

Osazením plechové ozdoby na vrcholek věže Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou ve středu 11. září 2019 …