Akademická studie z australské Školy ekonomiky, financí a marketingu skýtá hojné důkazy, že globální systém firemních daní není v oblasti nadnárodního byznysu navzdory mnoha tvrzením „rozbitý“ a že není postupně nahlodáván alokováním byznysu v daňových rájích. Podle zprávy Nadnárodní společnosti, příjmy bez státní příslušnosti a daňové ráje, kterou si objednala ACCA, neexistují žádné důkazy pro tvrzení, že se základ firemní daně například v USA nebo Velké Británii snižuje.
Nařčení korporací jako Apple, Google nebo Starbucks z agresivního daňového plánování vychází podle studie z implicitního přesvědčení, že korporace maximalizují svou hodnotu vůči společnosti pouze, pokud platí daně. A také přímo úměrně tomu, kolik daní platí. Ovšem korporace rovněž investují, vytváří pracovní příležitosti a jsou lídry inovací. Tyto činnosti naopak zpravidla nerealizují v daňových rájích.
Studie proto pokračuje konstatováním, že nadnárodní společnosti představují přidanou hodnotu jak pro hospodaření svého státu, tak pro hostitelské ekonomiky. Daňové ráje přidávají hodnotu tím, že nadnárodním společnostem umožňují snížit daňovou povinnost a zároveň zpětně zvýšit jejich investice v ekonomikách s vysokým zdaněním. Nárůst daňového zatížení by nutně snížil objem těchto investic, což by vedlo k redukci pracovních míst, snížení spotřeby i menší inovaci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva