„Ačkoliv se nám spíše otevírají evropské státy, je zapotřebí zkontrolovat platnost osobních dokladů, od občanských průkazů až po cestovní pasy vás, vašich dětí, případně i vašich čtyřnohých miláčků, pokud cestují do zahraničí spolu s vámi,“ uvádí Martina Košlíková z Asociace cestovních kanceláří ČR.
Po většině států EU mohou občané České republiky cestovat pouze s občanským průkazem. Ten platí i ve státech EHP či u států s bilaterální dohodou. Na občanský průkaz tak Češi vycestují i do Norska, Švýcarska, Lichtenštejnska, Islandu, Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Gruzie, Makedonie, Moldávie nebo Srbska.
„Než se na svou dovolenou vydáte, ověřte si na portále Ministerstva zahraničních věcí podmínky vstupu do vámi vybrané destinace.“ doporučuje Michal Veber z Asociace cestovních kanceláří ČR a doplňuje: „Mnohé z nich totiž vyžadují i minimální platnost dokladu po vašem návratu, nejčastěji to je šest měsíců.“
Většina dokladů je vydávána ve lhůtě 30 dní, u cestovního pasu je s ním spojen správní poplatek 600 Kč u dospělé osoby a 100 Kč u dětí mladších 15 let.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací
Záněty dásní se vyskytují často a většinou probíhají bezproblémově. Jakmile ovšem zánět přejde na ji…