AV ČR: Britští experti radí českým vědcům: politiky informujte, ale nepřesvědčujte

29. 9. 2017 17:10

Jak nejlépe zprostředkovat vědecké informace politikům? Na čem si při tom mají dát vědci záležet? A na co si naopak mají dát pozor? O tom všem se 26. září diskutovalo na odborném semináři v Senátu České republiky.

AV ČR: Britští experti radí českým vědcům: politiky informujte, ale nepřesvědčujte
Foto: cas.cz
Popisek: Akademie věd ČR - logo

Vystoupila na něm řada českých i britských odborníků, které se tématu propojování veřejné politiky a vědeckých výsledků dlouhodobě věnují.

Z Británie na seminář přijeli britští experti Sarah Bunnová a John R. Normanton, byli tu zástupci politické scény včetně předsedy Senátu Milana Štěcha a velvyslankyně Velké Británie v ČR Jan Thompsonové. A nechyběla ani řada předních odborníků Akademie věd: předseda Vědecké rady Akademie věd ČR Antonín Fejfar, molekulární imunolog Václav Hořejší, botanik Jaroslav Doležel, odborník v oblasti termomechaniky Jiří Plešek, historik Petr Sommer či právník František Cvrček.

Úzká spolupráce

„V Británii máme dlouhou tradici vědeckého poradenství politikům a jsem přesvědčená, že se podílí na kvalitě našeho zákonodárství,” uvedla velvyslankyně Jan Thompsonová a dodala, že navzdory britské averzi k Evropské unii „chceme pokračovat ve spolupráci s Českem na vědeckých projektech“. Ostatně co do počtu odborných publikací ve výzkumu jde o jednu z nejintenzivnějších spoluprací mezi dvěma státy.

Podobně spolupracovali i organizátoři semináře, který se připravoval více než půl roku. „Na setkáních s vědeckým atašé britské ambasády Otou Fojtem nás napadlo, že by bylo dobré pozvat britské odborníky, aby nám řekli, jak to u nich funguje, jaký je tok informací mezi vědou a politickou scénou,“ říká ředitel Odboru mediální komunikace Kanceláře AV ČR Jan Martinek.

Vědecká zpráva? Krátká a srozumitelná!

Centrum expertní podpory politikům sídlí na nejlepší možné adrese - přímo v londýnském Parlamentu. Takzvaná Parlamentní kancelář pro vědu a technologie (Parliamentary Office of Science and Technology, zkráceně POST) funguje v Británii od roku 1989 a v současnosti má jedenáct zaměstnanců. „To však neznamená, že by nás politici nějak ovlivňovali. Jsme a chceme zůstat nezávislí,“ zdůrazňuje farmakoložka Sarah Bunnová, která radí politikům v oblasti biologie a veřejného zdraví.

Aktivity kanceláře sahají od stipendií přes vědecké tréninky pro politiky až po přípravu konferencí, základem jsou však její vyhlášené vědecké analýzy. Jsou maximálně na čtyři stránky, všechny jsou veřejně přístupné online a říká se jim „POST notes“. První POST note z května 1989 popisovala otázku možnosti ozařování potravin a od té doby jich kancelář publikovala téměř šest set – nyní jich zveřejní zhruba třicet ročně.

Předvídat trendy

„Naše zkušenost je taková, že politici dlouhé zprávy číst nechtějí, ani na to nemají čas. Potřebují rychlou navigaci, ale i ta může být spolehlivá a vědecky fundovaná. Navíc v některých zprávách se nám povedlo poukázat na budoucí trendy,“ řekla Bunnová s tím, že každá ze zpráv prochází nejprve náročnou editací.

Konkrétně už v roce 1992 byl námětem jedné ze zpráv Cukr a zdraví, o čtyři roky později to byly nanotechnologie. S tématem geneticky modifikovaného hmyzu, které POST publikoval v roce 2010 a v Británii vzbudilo velký ohlas, přišel doktorand, který byl v kanceláři zrovna na tříměsíčním stipendiu. Právě ve větší spolupráci s mladými vědci a v lepším využívání sociálních sítí jako je Twitter vidí Bunnová budoucnost svého úřadu. „Naším cílem je informovat, nikoli přesvědčovat. My pouze zajišťujeme podklady k tomu, aby se zákonodárci mohli svobodně rozhodovat,” řekla v Senátu Bunnová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

easyJet je nejtišším dopravcem na pražském letišti

18:54 easyJet je nejtišším dopravcem na pražském letišti

V letošním ročníku soutěže Nejtišší dopravce, kterou pořádá Letiště Praha ve spolupráci s městskou č…