Energetici zmodernizovali a doplnili části technologického zařízení primárního okruhu. Investice, které přišly na více než 150 milionů korun, jsou součástí širokého plánu k přípravě zařízení elektrárny na provoz za horizont šedesáti let.
Podstatou posílení bezpečnostních systémů bylo vybudování nového systému odtlakování primárního okruhu pro případ mimořádných provozních událostí a modernizace jedné z důležitých potrubních tras. Práce energetici zahájili při odstávce druhého výrobního bloku v únoru 2024 a letos je úspěšně dokončili.
Máte důvěru v generála Michala Koudelku?Anketa
Díky úpravám by operátoři mohli v případě potřeby kontrolovaně odtlakovat celý primární okruh včetně reaktoru. „Fyzicky bylo nutné vybudovat nové potrubní vedení včetně dálkového ovládání. Většinu práce jsme přitom museli zvládnout během odstávek a přitom dodržet maximální důraz na kvalitu a bezpečnost,“ říká Roman Havlín, ředitel jaderné elektrárny Dukovany.
Ročně ČEZ investuje do jaderných elektráren Dukovany a Temelín kolem 4 mld. Kč. Zaměřuje se přitom právě na zvyšování bezpečnosti a efektivity.
„Všechny naše bloky budeme provozovat nejméně 60 let a to se neobejde bez investic. V souvislosti s novými poznatky i technologiemi neustále hledáme rozumné příležitosti pro zlepšování a toto je jeden z příkladů,“ dodává člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Skupiny ČEZ Bohdan Zronek.
V roce 2025 elektrárna Dukovany vyrobila 7 498 543 megawatt hodin elektřiny. Dukovany a Temelín jsou zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva