ČEZ Distribuce a ČEPS procvičovaly součinnost při řešení krizové situace

10.05.2022 22:54 | Komerční článek

Výpadek dodávek elektrické energie byl námětem cvičení společností ČEZ Distribuce a ČEPS, které proběhlo 9. května 2022. Obě firmy při něm ověřovaly akceschopnost, reakci a součinnost svých dispečinků a krizových štábů v dané situaci. Cvičení se aktivně účastnil i HZS ČR.

ČEZ Distribuce a ČEPS procvičovaly součinnost při řešení krizové situace
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Cvičení ČEPS a ČEZ Distribuce zahájil simulovaný výpadek dodávek elektrické energie velkého rozsahu na území Královéhradeckého, Pardubického a Olomouckého kraje z důvodu poruchy a působení vichřice ve spojení s plánovanými odstávkami přenosové soustavy. ČEZ Distribuce byla nucena cvičně vyhlásit stav nouze na území těchto tří krajů z důvodů nevyrovnané bilance části elektrizační soustavy, způsobené poruchou zařízení přenosové soustavy.

Na vyřešení této fiktivní krizové situace se podílely dispečinky a krizové štáby obou společností. Cílem akce bylo zejména ověření funkčnosti systému předávání informací mezi ČEPS a ČEZ Distribuce a práce jejich dispečinků při řešení krizové situace. Dále pak nácvik svolání a činnosti krizových štábů a procvičení komunikace s orgány krizového řízení, IZS a zástupci měst a obcí.

„Jsme součástí kritické infrastruktury státu a naším hlavním cílem je zajistit spolehlivé dodávky elektřiny našim zákazníkům. Každé takovéto cvičení prověřuje nejen interní systémy, ale i spolupráci mezi všemi zainteresovanými subjekty. Je zároveň skvělou prevencí, jak zabezpečit základní životní potřeby obyvatelstva i zdraví osob,” vysvětluje bezpečnostní ředitel ČEZ Distribuce Radomír Valica.

Anketa

Bojíte se Vladimira Putina?

2%
96%
hlasovalo: 18318 lidí

„Toto cvičení potvrdilo perfektní součinnost dispečinků a krizových štábů společností ČEPS a ČEZ Distribuce. Bezproblémová spolupráce provozovatele přenosové soustavy s distributory elektřiny je pro zajištění bezpečných a spolehlivých dodávek elektrické energie zcela zásadní,“ říká ředitel sekce Bezpečnost ČEPS, a.s., Martin Bílek.

ČEZ Distribuce, a. s., se sídlem v Děčíně, provozuje na území České republiky vedení v délce 167 628 km s 3,7 mil. odběrných míst. Společnost působí na území krajů Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Středočeského, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého, Moravskoslezského a částečně v kraji Zlínském a Vysočina. Postupnou modernizací, plánovanou rekonstrukcí zařízení distribuční soustavy a proaktivním přístupem stabilně zvyšuje a zajišťuje kvalitní a spolehlivé dodávky elektřiny a plní rostoucí požadavky zákazníků. Cílenými investicemi do distribučního zařízení je umožňován další rozvoj české ekonomiky a vytvářen prostor investorům a tím i novým pracovním místům v regionech. Více informací najdete ZDE.

Akciová společnost ČEPS působí na území České republiky jako výhradní provozovatel přenosové soustavy (elektrická vedení 400 kV a 220 kV) na základě licence na přenos elektřiny, udělené Energetickým regulačním úřadem podle Energetického zákona. Udržuje, obnovuje a rozvíjí 44 rozvoden se 79 transformátory, z nichž některé jsou určeny pro převádění elektrické energie z přenosové do distribuční soustavy, a vedení s napěťovou hladinou 400 kV o délce 3 795 km a 220 kV o délce 1 824 km. V rámci elektrizační soustavy České republiky poskytuje ČEPS, a. s., přenosové služby a služby spojené se zajištěním rovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektrické energie v reálném čase (systémové služby). Společnost ČEPS je začleněna do evropských struktur. Zajišťuje přeshraniční přenosy pro export, import a tranzit elektrické energie. ČEPS, a. s., se také dlouhodobě aktivně podílí na formování liberalizovaného trhu s elektřinou v ČR i v Evropě. Více informací naleznete ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Modernizace vsetínské stanice pokročila, cestující mají k dispozici nové zázemí

7:02 Správa železnic: Modernizace vsetínské stanice pokročila, cestující mají k dispozici nové zázemí

Ve Vsetíně se uskutečnilo slavnostní otevření společného odbavovacího terminálu pro železniční a aut…