ČEZ: V Českých Budějovicích se podívali přímo k jadernému reaktoru

08.11.2022 18:44 | Komerční článek

Podívat se až do nejpřísněji střežených míst Jaderné elektrárny Temelín. Taková možnost se naskytla účastníkům populárního veletrhu Vzdělání a řemeslo. Jeden z vystavovatelů, společnost ČEZ, totiž na největší třídenní přehlídka středních škol, učilišť a vysokých škol v jižních Čechách přivezla speciální virtuální brýle.

ČEZ: V Českých Budějovicích se podívali přímo k jadernému reaktoru
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Pomoc orientovat se v nabídce středních škol, středního odborného vzdělávání, učňovské školství a vysokých škol pravidelně přináší začátkem listopadu výstava Vzdělání a řemeslo. Studentům a jejich rodičům se zde představují desítky škol převážně z Jihočeského kraje. Příležitost využívají i firmy, které chtějí nasměrovat vzdělání studentů tak, aby za několik let u nich mohli najít uplatnění.

Takovým příkladem je společnost ČEZ, která populární výstavy pravidelně účastní. „Jen na Temelín ročně přijmeme desítky nových pracovníků. Vedle toho jsou tady nové projekty, jako například malé modulární reaktory. I proto budeme šikovné techniky potřebovat i za deset či patnáct let. Spolupráce se školami je jedním z důležitých kroků, jak tyto techniky zajistit,“ uvedl Pavel Šimák, náborový expert společnosti ČEZ.

A možnost navštívit reaktorový sál, nahlédnout do chladicí věže nebo podívat se do skladu jaderného paliva návštěvníky veletrhu zaujala. Podle zástupců ČEZ si Temelín virtuálně prohlédlo pět stovek lidí.

V Temelíně pracuje 1300 lidí, z toho je téměř 15 procent žen. Více než polovina zaměstnanců má vysokoškolské vzdělání. Aktuálně nabízí Temelín dvě desítky volných pozic. Jde o různé profese v provozu, bezpečnosti, řízení techniky, péče o řízení nebo IT. Vedle toho májí energetici každoročně zájem o nové operátory.

Nadaným studentům technických vysokých škol ČEZ nabízí roční stipendium až sto tisíc korun. S třicítkou z nich podepsal ČEZ začátkem října stipendijní smlouvu. Vedle finanční podpory se studentům rýsuje i vyhlídka na pozici operátora a jaderného fyzika v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 13,2 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

bezpečnost EU

Z čeho jste nabyl dojmu, že EU zvládá řešit otázku bezpečnosti? Máte pocit, že si dokázala dobře poradit s migrační krizí, a že je připravena na tu další?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: Parní víkend v Lužné u Rakovníka nabídne přehlídku lokomotiv na točně, zvláštní vlaky i nový pivní speciál

22:03 České dráhy: Parní víkend v Lužné u Rakovníka nabídne přehlídku lokomotiv na točně, zvláštní vlaky i nový pivní speciál

V sobotu a neděli 11. a 12. května se mohou fanoušci železniční historie vypravit do železničního mu…