ČVUT: Studenti se připravují na obhajobu medailí na Turnaji mladých fyziků

12. 10. 2018 14:41

Navázat na letošní bronzovou a loňskou stříbrnou medaili se pokusí čeští účastníci dalšího ročníku mezinárodního Turnaje mladých fyziků (TMF; International Young Physicists' Tournament). Přestože samotné mezinárodní finále bude v létě 2019, Úvodní soustředění Turnaje mladých fyziků předcházející regionálním kolům a národnímu finále proběhne už v pátek 19. října 2018.

ČVUT: Studenti se připravují na obhajobu medailí na Turnaji mladých fyziků
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.
reklama

Na soustředění, které tradičně připravuje Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská (FJFI) ČVUT v Praze ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci a Fyzikálním ústavem AV ČR, uvidí týmy ze středních škol ukázku fyzikálního souboje a přednášky k úkolům pro tento školní rok. Setkají se také s některými finalisty z předchozích let. „Jsem rád, že Úvodní soustředění TMF slouží pro setkávání se absolventů i nových účastníků TMF. Studenti tak získají základní vhled do celého turnaje a dozví se i něco navíc,“ dodává Dr. Petr Chaloupka z FJFI, který je letošním hlavním organizátorem. Své zkušenosti předají účastníkům i studenti z Mendelova gymnázia v Opavě, kteří letos v mezinárodním finále 31. ročník IYPT v Číně získali bronzovou medaili.

Turnaj mladých fyziků

Turnaj mladých fyziků je soutěží pětičlenných družstev žáků středních škol. Jejím vyhlašovatelem je Ministerstvo školství a mládeže ČR, garantem Jednota českých matematiků a fyziků, resp. Český výbor TMF. Účastníci v rámci turnaje řeší originální, obecně formulované a často otevřené fyzikální problémy. Řešitelé musí zadaný problém co nejvíce prozkoumat, vysvětlit a teoreticky podložit – jde tedy o obdobu úkolů, které řeší vědci v základním a aplikovaném výzkumu.

Úlohy jsou formulovány maximálně stručně. Účastníci TMF musí získat nezbytné údaje důležité k řešení, navrhnout optimální model pro popsání studovaného jevu, volit vhodné metody řešení a provést podrobnou diskusi získaných teoretických i experimentálních výsledků.

Organizace turnaje

V rámci národního TMF probíhají tři kola. V prvním mají družstva několik měsíců na vyřešení 17 úloh (ZDE). Na základě řešení jsou nejlepší družstva pozvána do regionálního kola a jejich vítězové postupují do republikového finále. Jejich náplní je vědecká diskuse nad řešením úloh; v analogii s mezinárodními konferencemi je vedená v anglickém jazyce. Družstva se postupně střídají v roli Referujícího, Oponenta a Recenzenta. V diskusi jsou prezentována a rozebírána řešení úloh, což předpokládá hluboké porozumění problematice a vyžaduje pohotovou argumentaci. Vyhrává tým, který dokáže nejlépe prezentovat, obhajovat a oponovat zadané úlohy. Průběh diskuse veřejně hodnotí odborná komise. Vítěz republikového kola reprezentuje Českou republiku na mezinárodním TMF (IYPT), kterého se účastní třicet týmů z celého světa.

Informace o Úvodním soustředění TMF na FJFI ZDE

Podrobnosti o soutěži na webu Jednoty českých matematiků a fyziků (ZDE) a na stránkách International Young Physicists´ Tournament (IYPT) ZDE

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 18 000 studentů. Pro akademický rok 2018/19 nabízí ČVUT svým studentům 169 studijních programů a v rámci nich 480 studijních oborů. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2018 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 4500 světových univerzit, v oblasti „Civil and Structural Engineering" na 101. – 150. místě, v oblasti „Mechanical, Aeronautical and Manuf. Engineering“ na 151. – 200. místě, v oblasti „Computer Science and Information Systems" na 201. – 250. místě, v oblasti „Electrical and Electronic Engineering“ na 201. – 250. místě. V oblasti „Mathematics“ na 251. – 300. místě a „Physics and Astronomy“ na 151. – 200., v oblasti „Natural Sciences“ na 220. místě, v oblasti „Architecture/Built Environment“ na 151. – 200. místě, v oblasti „Engineering and Technology“ na 220. místě. V celkovém hodnocení university je ČVUT na 491. – 500. příčce v meziročním srovnání a je tak stále nejlepší tuzemskou technickou univerzitou. Více informací najdete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CzechInvest: Podnikatelský park v Milevsku poskytne zázemí malým a středním podnikům

21:23 CzechInvest: Podnikatelský park v Milevsku poskytne zázemí malým a středním podnikům

Město nabízí zájemcům konzultace a pomoc s dokumenty