Česká národní banka: Upozorňujeme na telefonáty, zneužívající jméno ČNB

05.08.2022 17:51 | Tisková zpráva

Česká národní banka opětovně upozorňuje na podvodné telefonní hovory z podvržených telefonních čísel, při kterých jsou obvolávané osoby podvodně informováni o hrozícím riziku v jejich bankovních aplikacích atp. s cílem získat citlivé informace k bankovním účtům klientů.

Česká národní banka: Upozorňujeme na telefonáty, zneužívající jméno ČNB
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.

Nejčastějším scénářem útočníků vydávající se za zaměstnance ČNB je snaha vyvolat dojem o bezpečnostní hrozbě uložení peněžních prostředků klienta, cílem je získat přístup k citlivým údajům s tím, že podvodník nabízí způsob jak zamezit těmto vymyšleným bezpečnostním rizikům. Útočníci rovněž nabádají k uložení hotovosti do BTC bankomatu z důvodu, že bankovní účet klienta bude kvůli opatření ČNB zmražený a nebude možné s ním vůbec manipulovat.

Anketa

Líbí se vám kampaň, ve které SPOLU staví Babiše vedle Putina?

1%
97%
hlasovalo: 29284 lidí

Důrazně a opakovaně upozorňujeme, že tyto tzv. vishingové útoky zneužívající jméno ČNB směřují k získání citlivých dat od kontaktovaných osob (údaje ke vstupu internetového bankovnictví, číslo karty, jméno majitele, dobu platnosti a CVV kód) s cílem připravit je o nemalé finanční částky.

ČNB opětovně zdůrazňuje, že takovýmto způsobem veřejnost nekontaktuje a rozhodně od nikoho nevyžaduje sdělení údajů o platební kartě či údajů pro přihlášení k účtu v bance či jiná citlivá data.

ČNB důrazně doporučuje občanům nikomu neposkytovat své osobní a další citlivé údaje. ČNB vyzývá veřejnost, aby na obdobné podvodné telefonáty nereagovala a rozhodně neposkytovala žádné finanční prostředky či jiné citlivé informace.

Vishing je telefonická obdoba phishingu, tedy podvodu, kdy se podvodník často vydává za zaměstnance banky, finančního úřadu či policistu a snaží se vylákat od oběti citlivé údaje.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOHS: Úvodní slovo předsedy úřadu Petra Mlsny na Májové konferenci 2024

7:04 ÚOHS: Úvodní slovo předsedy úřadu Petra Mlsny na Májové konferenci 2024

Úvodní slovo předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Mlsny na Májové konferenci 2024.