Česká pošta: Nová známka připomíná Moliera a jeho tvorbu

19.1.2022 5:56 odp. | Tisková zpráva

Česká pošta ve čtvrtek 20. ledna uvede do prodeje novou příležitostnou poštovní známku Moliere, jejíž výtvarný návrh pochází z dílny Karla Zemana a rytinu obálky prvního dne vydání připravil Jaroslav Tvrdoň.

Česká pošta: Nová známka připomíná Moliera a jeho tvorbu
Foto: Archiv
Popisek: Česká pošta

Námětem známky je francouzský dramatik Molière, který má v ruce brk a píše divadelní hru, v pozadí se na jevišti odehrává klíčová scéna ze hry Tartuffe. 

Anketa

Podporujete plošné testování ve firmách?

13%
hlasovalo: 20641 lidí

První nové známky roku jsou každoročně vydávány 20. ledna na počest vydání první známky samostatné České republiky v roce 1993.

Molière, vlastním jménem Jean-Baptiste Poquelin, byl francouzský dramatik a herec, jenž se narodil v roce 1622 v Paříži a ve svých hrách často zesměšňoval společnost i církev. Jeho matka pocházející z bohaté rodiny zemřela, když mu bylo 10 let a otec byl dvorním čalouníkem. Ačkoli Jean-Baptiste studoval na clermontské jezuitské koleji, počítalo se s tím, že po otci převezme řemeslo. Studoval také právo v Orléans, ale není doloženo, že obor absolvoval. V roce 1643 se rozhodl opustit dosavadní způsob života, začal se věnovat divadlu a zvolil si přezdívku Molière. Patřil mezi nejúspěšnější evropské autory veseloher klasicismu. Napsal celkem přes 30 her a v desítkách dalších hrál. Proslavil se tzv. nízkým dramatem, kam patří komedie, satira či fraška. Jeho hry vycházely i z italské komedie dell'arte, která byla založena na improvizaci. Molière zemřel 17. 2. 1673 v 51 letech v Paříži. Trpěl plicní tuberkulózou a odmítl zrušit reprízu hry Zdravý nemocný, v níž hrál hlavní roli. Po odchodu z jeviště se zhroutil a ten den odešel navždy.

Součástí emise známky je i obálka prvního dne vydání (FDC), jejímž motivem je scéna ze hry Zdravý nemocný: hypochondr Argan je opečováván lékařem a služkou, která mu natřepává polštář. Divadelní obraz je orámován předměty vztahujícími se k tématu – nočník, klystýr, lékárnické stojatky – jedna s namletou mumií, druhá s dračí krví. Předměty jsou proložené různými tabletkami. Lékárnickému hmoždíři je vročen letopočet 1673. Je to rok, kdy Molière Zdravého nemocného napsal, s úspěchem jej poprvé uvedl a na jevišti sám hrál.

Nominální hodnota nové příležitostné známky je 23 Kč a lze ji použít na vnitrostátní obyčejné psaní do 100 g v ekonomickém režimu dodání.

Novou příležitostnou poštovní známku vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o. metodou ofsetu nákladem 500 000 kusů a FDC ocelotiskem z ploché desky v nákladu 2 600 kusů.

Zájemci si mohou novou známku zakoupit na přepážkách či v e-shopu na webových stránkách České pošty.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zprávaTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: V jaderné elektrárně rozdávali žákům vysvědčení i energii na prázdniny

16:09 ČEZ: V jaderné elektrárně rozdávali žákům vysvědčení i energii na prázdniny

Zvoláním „Hurá na prázdniny!“ skončila dnešní mimořádná návštěva žáků první až třetí třídy Základní …