Český statistický úřad: Chytré domácí spotřebiče používá 15 % domácností

28.11.2024 10:22 | Tisková zpráva

Ve druhém čtvrtletí roku 2024 používalo internet 9 z 10 obyvatel Česka starších 16 let. Tři čtvrtiny lidí ho využívaly k obsluze internetového bankovnictví a sledování videí a dvě třetiny k nakupování. Kromě používání klasických IT zařízení, jako je mobilní telefon nebo počítač, rostlo také využívání zařízení internetu věcí.

Český statistický úřad: Chytré domácí spotřebiče používá 15 % domácností
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

V roce 2024 se podíl uživatelů internetu v Česku vyšplhal na 88 %, což představuje téměř 7,6 mil. osob starších 16 let. Zatímco osoby do 55 let používaly internet téměř všechny (99 %), u starších ročníků nebylo používání internetu samozřejmostí. Ve skupině lidí starších 65 let bylo online 57 % osob a tento podíl vzrostl meziročně o 5 procentních bodů. Internetové bankovnictví používalo 77 % osob starších 16 let. I v tomto případě byl zaznamenán největší nárůst u osob starších 65 let a podíl těchto uživatelů se meziročně zvýšil z 33 % na 41 %.

V roce 2024 používalo počítač 83 % českých domácností a v 89 % domácností se lidé připojovali na internet. Chytrou televizi vlastnila přibližně polovina domácností. „Zařízení internetu věcí, mezi které zahrnujeme chytré domácí spotřebiče, chytrá bezpečnostní zařízení a chytrá zařízení na ovládání spotřeby energií, používalo 20 % českých domácností. Nejvyšší nárůst byl zaznamenán v kategorii domácích spotřebičů, které používá již 15 % domácností,“ říká Lenka Weichetová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOHS zahájil kartelové řízení se dvěma IT firmami

16:32 ÚOHS zahájil kartelové řízení se dvěma IT firmami

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil v minulých dnech správní řízení se dvěma společnostmi, …