CzechTourism: Digitalizace cestovního ruchu přinese méně administrativy, reálná data i snazší export nabídky

14.10.2021 17:06 | Tisková zpráva

eTurista a GDS (Globální distribuční systém) pro soustředění nabídky a prodej zážitků a služeb na jednom místě) jsou dva digitální projekty, na kterých aktuálně pracuje Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism spolu se svým zřizovatelem Ministerstvem pro místní rozvoj ČR.

CzechTourism: Digitalizace cestovního ruchu přinese méně administrativy, reálná data i snazší export nabídky
Foto: CzechTourism
Popisek: Logo Czech Tourism

Projekt eTurista sníží administrativní zátěž podnikatelům v cestovním ruchu, přinese data o turistech v České republice v reálném čase a usnadní výběr místních poplatků. GDS zas vytvoří internetové tržiště zážitků a služeb pro potenciální zákazníky, které usnadní turistům plánování, rezervaci a například i koupi vstupenek.

„Projekt eTurista bude financován z Národního plánu obnovy, kde je na jeho realizaci alokováno třicet miliónů korun. Funkční systém s napojením na ubytovatele by měl být dokončen do konce roku 2024. Čeká nás intenzivní debata napříč dotčenými resorty, s podnikateli a v neposlední řadě se samotnými obcemi. Věřím, že projekt bude prospěšný pro všechny zapojené aktéry,“ řekl David Koppitz, náměstek pro řízení sekce regionálního rozvoje a cestovního ruchu na MMR ČR.

V rámci projektu eTurista dojde k vytvoření legislativního prostředí a systému pro registraci hostů ubytovacích zařízení, který bude v reálném čase generovat informace o počtech a složení domácích i zahraničních turistů, a zároveň bude sloužit i jako rozhraní pro platbu místních poplatků z pobytu a odesílání povinných hlášení cizinecké policii.

„V současné době podnikatelé v cestovním ruchu nevidí, kolik se vybere a kam směřují příjmy z místních poplatků v obci, ve které podnikají. Současně mnoho obcí místní poplatky kvůli administrativní zátěži vůbec nevybírá. Jedním z cílů projektu eTurista je poskytnout obcím jednoduchý nástroj pro jejich výběr,“ řekl Jan Herget ředitel CzechTourism a doplnil: „Přál bych si, aby projekt eTurista pomohl městům zbohatnout z cestovního ruchu a současně, aby obce část takto získaných financí věnovala zpět na podporu místních podnikatelů.“ 

K projektu GDS plánuje CzechTourism využít zavedený portál Kudyznudy.cz, který nyní využívá asi sedmdesát tisíc podnikatelů. Systém GDS nejen zjednoduší cestu zákazníka k zážitku, ale zviditelním nabídky i menších a středních podnikatelů, pomůže odhalit i méně známá a dosud neobjevená místa, což povede k rovnoměrnějšímu rozložení turistů po celé České republice.

„V Česku jsou v cestovním ruchu deseti tisíce podnikatelských subjektů, ale jen ti největší dokážou svoji nabídku digitalizovat a dostat jí na zahraniční trh. Projekt GDS by měl pomoci i těm nejmenším, aby svoji on-line nabídkou mohli oslovit nejen domácí, ale i zahraniční návštěvníky,“ říká Jan Herget a pokračuje: „Předpokládáme, že vytvoření GDS bude financováno z Národního plánu obnovy a celkové náklady nepřekročí dvacet miliónů korun. Spuštění systému plánujeme na rok 2024.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SVS: Oblast, kde se vyplácí zástřelné a nálezné za divočáky se od prosince výrazně rozšiřuje

22:30 SVS: Oblast, kde se vyplácí zástřelné a nálezné za divočáky se od prosince výrazně rozšiřuje

Státní veterinární správa (SVS) ve spolupráci s ministerstvem zemědělství s ohledem na šíření africk…