CzechTourism: Ztráty v cestovním ruchu může zmírnit podzimní sezóna a návrat zahraničních turistů

09.08.2020 16:17

Ve druhém čtvrtletí přijelo do hotelů, penzionů, ubytoven a kempů v České republice 988 tisíc hostů, z toho 861 tisíc domácích a 127 tisíc zahraničních.

CzechTourism: Ztráty v cestovním ruchu může zmírnit podzimní sezóna a návrat zahraničních turistů
Foto: CzechTourism
Popisek: Logo Czech Tourism

Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, kdy do hromadných ubytovacích zařízení přijelo 2,8 mil. domácích a 2,9 mil. zahraničních hostů, došlo k poklesu příjezdů o 70 % resp. 96 %. Vyplývá to ze statistik hromadných ubytovacích zařízení za druhé čtvrtletí letošního ruchu, které dnes vydal Český statistický úřad. „Přestože aktuální čísla za červenec (např. NPÚ a Previo) indikují v regionech, které nejsou závislé na zahraničních turistech historicky nejsilnější červenec, Praha ani např. Karlovarský kraj takové vyhlídky zatím nemají,“ komentuje Jan Herget ředitel agentury CzechTourism a dodává: „Abychom snížili celkové ztráty, budeme se snažit prodloužit turistickou sezónu do podzimu a přivést do Česka zahraniční návštěvníky. Domácí poptávku podpoří již rozběhnutá kampaň #světovéČesko, poptávku v okolních zemích pak připravované marketingové kampaně.“

Vzhledem k nemožnosti cestovat v době nouzového stavu se pokles příjezdů v měsících duben a květen přiblížil 100 %. V červnu pak pomalu ožil nejen domácí cestovní ruch, ale i ten zahraniční. Dle předpokladů jako první přicestovali do Česka především naši sousedé (Němci, Slováci, Poláci a Rakušané), dále pak turisté z Ukrajiny, Maďarska, Itálie nebo Nizozemska. „V hlavní letní sezoně očekáváme, že budou počty zahraničních turistů pozvolna stoupat, u domácích pak očekáváme sezonu dokonce silnější než v minulých letech. Napovídají tomu jak údaje o návštěvnosti památek, tak data z rezervačních portálů,“ říká Herget.

Největší potenciál pro Českou republiku skýtají okolní země a destinace, odkud je možné přicestovat autem (např. Nizozemsko). Z různých průzkumů zaměřených na zmapování nálad a chuti cestovat do zahraničí na zdrojových trzích je zřejmé, že většina cestovatelů zůstane na dovolené ve své zemi, případně vycestuje individuálně autem do nejbližšího okolí. Vyhledávat budou především ubytování rodinného charakteru, s možností vlastního stravovaní. Nejčastěji vyjedou za rekreací na venkově a v přírodě, léčením, wellness a relaxací. Patrný je tak odklon od dovolených ve městech a v turistických centrech. Častěji také plánují vycestovat do zahraničí mladší lidé a bezdětní. Rodiny s dětmi zvolí spíše pobyt ve své zemi, lidé nad šedesát pak pravděpodobně z rodné vlasti letos nevycestují.

„Po první fázi uvolnění opatření přišel boom v podobě letních prázdnin. Velice nás těší, že se potvrdily výsledky průzkumů a Češi opravdu tráví letní dovolenou doma. Ne všude se zatím podařilo dosáhnout na stejné hodnoty jako v předešlém roce, ale například Liberecký, Královéhradecký a Jihomoravský kraj zaznamenaly vyšší obsazenost než v loňském roce. Nejvíce postižená Praha bojuje stále s obsazeností na hranici 40 %,“ komentuje data z rezervačních systémů společnosti Previo její CEO Pavel Kotas. „Nutno ale doplnit, že takto vypadají data především z menších ubytovacích zařízení. Velké hotely v Praze neotevřely buď vůbec nebo se jejich obsazenost pohybuje kolem deseti procent,“ dodal Jan Herget.

Podle červencového průzkumu agentury CzechTourism se spotřeba cestovního ruchu, tedy peníze, které domácí i zahraniční návštěvníci utratí za ubytování, jídlo, dopravu nebo vstupy do památek, na sportoviště a do kulturních a podobných zařízení, meziročně propadne o 158 miliard Kč (z 300 mil. Kč na 142 mld. Kč), tedy více než o polovinu. U Prahy jde ale o odhadovaný pokles o téměř sedmdesát procent a u Karlovarského kraje o téměř šedesátiprocentní.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

potíraní dezinformací

Vaše vláda chce neustále bojovat proti dezinformacím, ale zároveň šetříte ve školství. Nemáte dojem, že to nejde dohromady? A co třeba využít peníze na potírání dezinformací a dát je do školství? A co to vlastně ta dezinformace je? Co když se něco jeví jako dezinformace, ale za chvíli se ukáže, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Plzeň: Lvíčata opustila porodní box

22:02 Zoo Plzeň: Lvíčata opustila porodní box

Samice lva berberského, původem ze Zoo Hannover, přivedla 9. srpna na svět další mláďata; 1 samce a …